UOKiK sprawdza, ile kosztuje woda mineralna na lotniskach

materiały prasowe

Pasażerowie skarżą się, że woda mineralna na lotniskach jest bardzo droga. UOKiK sprawdza więc, czy sklepy nie zmówiły się w sprawie jej ceny

– Wpłynęło do nas kilka skarg konsumentów, którzy zwracali uwagę na wysokie ceny wody na lotniskach, a także na brak darmowej wody w tzw. strefie zastrzeżonej, czyli wolnocłowej m.in. na lotnisku Chopina w Warszawie – mówi Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Cenami wody na lotniskach zainteresowała się już Komisja Europejska. Pod koniec grudnia 2015 roku unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc zaproponowała, by cena za butelkę wody wynosiła symboliczne jedno euro. Negocjacje w tej sprawie prowadziła ze 126 lotniskami w UE, które odpowiadają za połowę ruchu lotniczego w Europie. Porty te wyraziły gotowość obniżenia ceny butelki z wodą do jednego euro.

UOKiK nie ma uprawnień w zakresie regulowania cen. Dlatego zwrócił się do zarządców lotnisk w Polsce z pismem na ten temat.

– Chodzi o podstawowy produkt, którego brak może w skrajnych przypadkach zagrażać życiu lub zdrowiu pasażerów. Zapytaliśmy m.in., czy ich zdaniem wysokie ceny wody mogą być spowodowane niezgodnymi z prawem działaniami ograniczającymi konkurencję (np. zmową cenową), czy istnieje darmowy dostęp do wody zdatnej do picia, a także czy widzą możliwość rozwiązania problemu sygnalizowanego przez konsumentów – wyjaśnia Chmielowski. Urząd czeka na odpowiedzi od zarządców lotnisk i liczy na „pozytywną reakcję i chęć poprawy sytuacji”.

Jak przekazał p.o. rzecznik prasowy lotniska Chopina Cezary Pytlos, lotnisko przygotowuje odpowiedź w tej sprawie. – Firmy, które prowadzą działalność na lotnisku są jedynie naszymi najemcami i funkcjonują w oparciu o zasady wolnego rynku. Mają zatem prawo ustalać ceny według własnego uznania – mówi. W zeszłym roku port odnotował jedną skargę w tej sprawie.

Przepisy bezpieczeństwa na polskich lotniskach pozwalają zabrać do bagażu podręcznego płyny o łącznej objętości 100 ml. Jeśli podróżny, który przeszedł kontrolę bezpieczeństwa, jest spragniony, to kupując butelkę wody w sklepach na terenie strefy wolnocłowej, musi się liczyć z tym, że zapłaci za nią więcej niż w sklepach spożywczych, gdzie np. butelka wody 1,5-litrowej może kosztować ok. 2 złotych. Dla przykładu, w sklepach na lotnisku Chopina cena za pół litra wody butelkowanej waha się między 4,50 a 9 złotych.

Pod koniec ubiegłego roku lotnisko Chopina poinformowało, że w trzech punktach handlowych (dwóch zlokalizowane w strefie Schengen oraz jeden w strefie non Schengen) pasażer może kupić wodę butelkowaną za 4,50 złotego.

– Tym samym spełniamy wytyczne zawarte w rekomendowanej praktyce Airports Council International Europe, dotyczącej dostępu do wody butelkowanej przez pasażera w strefie zlokalizowanej po kontroli bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczą umożliwienia zakupu pasażerowi wody butelkowanej o pojemności 500 mln za bramkami kontroli bezpieczeństwa w cenie jednego euro (4,50 zł) – wyjaśnia Pytlos.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Libia i Turcja „zapomniały” o Krecie. Grecja wydala ambasadora

Grecja dała ambasadorowi Libii Mohamedowi Younisowi Menfiemu 72 godziny na opuszczenie kraju, po tym ...

Rijeka Europejską Stolicą Kultury 2020

W przyszłym roku, podczas chorwackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, największy port w Chorwacji ...

Czartery napędzają wrocławskie lotnisko

O prawie 19 procent rok do roku wzrosła w maju liczba pasażerów korzystających z ...

W Itace już wakacje 2018

Wyjazdy na przyszłoroczne wakacje w Grecji, Włoszech i Albanii oraz wycieczki objazdowe po Europie ...

Im wcześniej rezerwujesz wakacje… tym dłużej się cieszysz

Co czwarty klient biura podróży, który rezerwuje wakacje z dużym wyprzedzeniem, mówi że robi ...

TT Warsaw: Alberto Tomba zaprasza narciarzy w Apeniny

Turystyka aktywna to motyw przewodni działań marketingowych regionu Emilia-Romania na tegorocznych targach TT Warsaw. ...