Czy Heathrow będzie mieć trzeci pas?

Bloomberg

Brytyjski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie budowy trzeciego pasa na lotnisku w podlondyńskim Heathrow. Gigantyczny projekt ma zapewnić lepszą przyszłość po Brexicie

Rząd poparł w październiku projekt rozbudowy londyńskiego lotniska za 22 miliardy dolarów, kończąc okres 25 lat braku zdecydowania i debat. Ten ambitny plan ma zwiększyć powiązania handlowe kraju po jego wyjściu z Unii. Rzad twierdzi, że nowy pas ma kluczowe znaczenie dla gospodarki kraju i firm brytyjskich. Przeciwników niepokoi jednak wpływ tej inwestycji na na środowisko i jakoś życia okolicznych mieszkańców.

Ogłoszony komunikat rządu określa, jakich przepisów w zakresie planowania będzie wymagać nowy pas, aby został zatwierdzony i uzasadnia dlaczego Heathrow, położone na zachodnim skraju Londynu, zostało uznane za najlepsze miejsce do rozbudowy możliwości lotniskowych stolicy.

– Popierając północny pas na lotnisku Heathrow wysyłamy wyraźny sygnał, że kiedy ujdziemy z Unii Europejskiej, Wielka Brytania będzie nadal otwarta na biznes — oświadczył w parlamencie minister transportu Chris Grayling. — Nie stać nas już na odkładanie decyzji — dodał.

Dla złagodzenia krytycznych opinii resort transportu poinformował, że podmiotom, które ucierpią z tego powodu zostaną wypłacone rekompensaty, na które rząd rezerwuje 2,6 miliarda funtów, a zgoda na budowę pasa będzie wydana jedynie pod warunkiem, że inwestycja będzie spełniać normy jakości powietrza i zobowiązania do chronienia klimatu.

Konsultacja rządowych propozycji potrwa 16 tygodni, do 25 maja. Głosowanie w parlamencie  nad nowym pasem powinno nastąpić pod koniec tego albo na początku przyszłego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

8 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina

W pierwszym półroczu warszawski port obsłużył 8 milionów pasażerów, o 14,8 procent więcej niż ...

Niemcy w lipcu wybierali Turcję i Egipt

Turcja i Egipt to najczęściej wybierane przez Niemców lipcowe kierunki wakacyjne. W siódmym miesiącu ...

Branża wydarzeniowa rośnie w siłę

26 mld złotych w budżecie państwa i 170 tysięcy miejsc pracy. Konferencje i kongresy ...

Rosja – polscy turyści uwięzieni po powodzi

Kilkuset turystów, w tym z Polski, utknęło w górach Kaukazu w wyniku powodzi błotnych ...

Eurowings wchodzi do Lublina. Będzie latał do Kolonii

Należące do Grupy Lufthansa niemieckie tanie linie lotnicze będą latać z Lublina na lotnisko ...

Brytyjczycy sprawdzą, jak Airbnb chroni klientów

Należy szybko wyjaśnić kwestie związane z bezpieczeństwem klientów rezerwujących przez platformy typu Airbnb – ...