Czy Heathrow będzie mieć trzeci pas?

Bloomberg

Brytyjski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie budowy trzeciego pasa na lotnisku w podlondyńskim Heathrow. Gigantyczny projekt ma zapewnić lepszą przyszłość po Brexicie

Rząd poparł w październiku projekt rozbudowy londyńskiego lotniska za 22 miliardy dolarów, kończąc okres 25 lat braku zdecydowania i debat. Ten ambitny plan ma zwiększyć powiązania handlowe kraju po jego wyjściu z Unii. Rzad twierdzi, że nowy pas ma kluczowe znaczenie dla gospodarki kraju i firm brytyjskich. Przeciwników niepokoi jednak wpływ tej inwestycji na na środowisko i jakoś życia okolicznych mieszkańców.

Ogłoszony komunikat rządu określa, jakich przepisów w zakresie planowania będzie wymagać nowy pas, aby został zatwierdzony i uzasadnia dlaczego Heathrow, położone na zachodnim skraju Londynu, zostało uznane za najlepsze miejsce do rozbudowy możliwości lotniskowych stolicy.

– Popierając północny pas na lotnisku Heathrow wysyłamy wyraźny sygnał, że kiedy ujdziemy z Unii Europejskiej, Wielka Brytania będzie nadal otwarta na biznes — oświadczył w parlamencie minister transportu Chris Grayling. — Nie stać nas już na odkładanie decyzji — dodał.

Dla złagodzenia krytycznych opinii resort transportu poinformował, że podmiotom, które ucierpią z tego powodu zostaną wypłacone rekompensaty, na które rząd rezerwuje 2,6 miliarda funtów, a zgoda na budowę pasa będzie wydana jedynie pod warunkiem, że inwestycja będzie spełniać normy jakości powietrza i zobowiązania do chronienia klimatu.

Konsultacja rządowych propozycji potrwa 16 tygodni, do 25 maja. Głosowanie w parlamencie  nad nowym pasem powinno nastąpić pod koniec tego albo na początku przyszłego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Runęły zabytkowe mury okalające San Gimignano

Runęła część murów otaczających średniowieczne toskańskie miasto San Gimignano we Włoszech Jak podały miejscowe ...

TripAdvisor ostrzeże przed groźnymi miejscami

Siedem lat temu TripAdvisor usunął post turystki zgwałconej w czasie wakacji w Meksyku. Teraz ...

Logos Travel: Podróże kulinarne mają przyszłość

Młoda Japonka, ubrana w kimono nawiązujące barwami do kwitnącej wiśni znalazła się na okładce ...

Betlej: Rosjanie wracają z walizkami pieniędzy

Rosjanom poprawia się stopa życiowa. Ich touroperatorzy przyjeżdżają więc do Egiptu, Turcji, Grecji i ...

Wizz Air zamyka swoje biuro podróży

Węgierski przewoźnik potwierdził, że jego internetowe biuro podróży, Wizz Tours, będzie działać tylko do ...

Stacjonarni agenci radzą sobie lepiej

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii zamknęło się 87 stacjonarnych biur agencyjnych. To duża ...