Skrzydlaty kolos wylądował w Warszawie

Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

Airbus A380, największy pasażerski samolot na świecie, przyleciał dziś do Warszawy z Dubaju. W ten sposób linie Emirates uczciły czwartą rocznicę uruchomienia tego połączenia

A380 może pomieścić nawet 850 pasażerów. Standardowo ma jednak 500 – 600 miejsc w dwóch lub trzech klasach. Ten, który dziś wylądował w Warszawie miał 14 miejsc w klasie pierwszej, 76 w klasie biznes i 427 w ekonomicznej.

Dziennikarze mogli go zwiedzić. A jest co oglądać. Na górnym pokładzie dla gości klasy biznes i najwyższej pierwszej klasy znajduje się słusznych rozmiarów bar z dużym wyborem napojów. Pasażerowie mogą się też zrelaksować w pokładowym spa, a ci z najgrubszymi portfelami mają do dyspozycji prywatne kabiny z łazienkami z prysznicem.

Airbus A380 to dwupoziomowy, szerokokadłubowy, czterosilnikowy samolot pasażerski. Ma 73 m długości, prawie 80 m rozpiętości i 24 m wysokości. Przy podziale na trzy klasy na pokład tej maszyny może wejść 525 osób, a jeżeli cały samolot jest skonfigurowany do klasy ekonomicznej – 853. Pierwszy komercyjny lot Airbusa A380 należącego do Singapore Airlines odbył się 25 października 2007 roku między Singapurem a Sydney.

Emirates zorganizowały mały happening towarzyszący lądowaniu samolotu na Lotnisku Chopina. Uroczystość zaszczycili ambasadorowie: polski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Emiratów w Polsce. Był też szef Emirates na Polskę, Maciej Pyrka, i prezes Polskich Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski. Padło sporo wzniosłych słów o tym, jak bezpośrednie połączenie zbliżyło oba kraje i jaką stwarza szansę na wymianę kulturową.

Miałem już kilka razy okazję podróżować na pokładzie A380. Mimo olbrzymich rozmiarów zadziwiająco zgrabnie i stosunkowo cicho odrywa się od pasa i wznosi nad chmury.

Czy podniebny gigant będzie regularnie kursował na tracie Warszawa – Dubaj? Nie zanosi się na to, dzisiejsza wizyta była jednorazowym wydarzeniem. Na razie połączenie Warszawa – Dubaj linie Emirates obsługują boeingami 777-300.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sardynia – wejście na słynną plażę La Pelosa ma być płatne

Władze Sardynii postanowiły chronić najsłynniejszą plażę na wyspie – wstęp na La Pelosę ma ...

Pięć milionów pasażerów na lotnisku w Krakowie

4,98 mln pasażerów obsłużył w minionym roku port lotniczy Kraków-Balice. To rekordowy wynik, o ...

Fraport: Grecki rząd musi zainwestować w otoczenie lotnisk

Niemiecki zarządca greckich lotnisk, Fraport, skończy odnawianie 14 regionalnych portów lotniczych w 2021 roku. ...

Promocja w internecie drenuje biura podróży

119 godzin mija średnio, zanim klient przeglądający strony internetowe firm turystycznych zdecyduje się na ...

Turystyka powinna mieć tekę w Unii Europejskiej

Przedstawiciele 50 firm i organizacji turystycznych z Europy napisali list do przewodniczącej elekta Komisji ...

Nowa atrakcja Skanii – Muzeum Porażki w Helsingborgu

Co łączy coca-colę o smaku kawy, grę planszową Donalda Trumpa i maskę na twarz ...