Jedziesz do Chin? Pokaż palce

Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski

Czytniki do pobierania odcisków palców od pasażerów samolotów są na razie jedynie w Shenzhen, ale wkrótce pojawią się i we wszystkich pozostałych międzynarodowych portach lotniczych

Jak podaje portal Travelnews.ch, chińskie ministerstwo bezpieczeństwa ogłosiło, że przy przekraczaniu granicy na lotniskach od zagranicznych podróżnych będą pobierane odciski palców. Regulacja obowiązuje już w Shenzhen, stopniowo będzie wdrażana także w innych portach kraju. Pobór danych od pasażerów rozpocznie się pod koniec roku.

Nowe zasady dotyczą podróżnych w wieku od 14 do 70 lat. Na razie nie wiadomo, czy będą od nich pobierane także inne dane biometryczne. Ministerstwo zapewnia jednak, że wdrożenie tej regulacji nie wywoła zakłóceń w pracy lotnisk, bo cyfrowe skanery mają dużą przepustowość. Do tej pory wjazd do Chin był dla obcokrajowców stosunkowo prosty, mimo że od obywateli niektórych krajów wymagana jest wiza.

Powodem wprowadzenia nowej zasady przy przekraczaniu granicy jest potrzeba zwiększenia kontroli imigracyjnej i poprawa ochrony. W 2016 roku do Chin przyjechało około 76 milionów zagranicznych turystów, głównie z Japonii, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Podobne rozwiązania część krajów stosuje od dawna. Jednym z nich są Stany Zjednoczone, które pobierają odciski palców od przyjezdnych od 2004 roku. W międzyczasie zaczęto testować nawet narzędzia do rozpoznawania twarzy. Japonia dane biometryczne zbiera od 2007 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air zawrócił do Warszawy

Z przyczyn technicznych samolot czarterowej linii lotniczej Enter Air lecący z Warszawy na Wyspy ...

Ryanair: Upadłość Air Berlina jest sztuczna

Ryanair zaskarżył do Federalnego Urzędu Antymonopolowego i do Komisji ds. Konkurencji przejęcie przez Lufthansę ...

Koronawirus panoszy się we Włoszech. Na czarnej liście dziewięć krajów

W związku z koronawirusem Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym odradza Polakom podróżowanie ...

Polska dopiero zaczyna latać

Prowadzimy duże inwestycje, jak nasz nowy kampus w Regułach, dokąd planujemy przenieść działalność operacyjną. ...

Betlej: W biurach podróży bez przełomu

Nie ma ciągle powyborczego ożywienia sprzedaży w biurach podróży. W tej sytuacji pozostało liczyć ...

Ponad miliard złotych zaległości

Bardzo dobra koniunktura gospodarcza, rekordowo niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia, którym towarzyszy rosnące znaczenie turystyczne, ...