Ukraińcom się poprawia, więc latają więcej

Bloomberg

W styczniu ukraińskie linie lotnicze przewiozły 676,5 tysiąca pasażerów. To o ponad połowę więcej, niż w grudniu zeszłego roku

Wprawdzie w styczniu prawosławni chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie i Nowy Rok. Ale i tak, w przeciwieństwie do grudnia, jest to zazwyczaj najgorszy miesiąc w transporcie lotniczym w naszej szerokości geograficznej. Zdaniem analityków widać wyraźnie, że wraz z wyczuwalną poprawą sytuacji gospodarczej Ukrainy, rośnie tam popyt na podróże lotnicze. W całym 2016 roku wzrost liczby pasażerów sięgnął 30 procent, na ukraińskich lotniskach odprawiło się 12,9 mln pasażerów. Przy liczbie ludności wynoszącej 44,9 mln, to nadal bardzo mało, ale są nadzieje na więcej, ponieważ ten rok ma być pierwszym od czasu kryzysu w roku 2009, kiedy ukraińskie PKB przestanie się kurczyć.

Ukraińcy znacznie częściej latają za granicę niż po kraju. Liczba pasażerów, którzy w tym roku polecieli regularnymi liniami lotniczymi za granicę wzrosła o 60,8 procent, do 608 tysięcy, podczas gdy na krajowych trasach poleciało 229,5 tysiąca, ale i tak było to o 33,4 procent więcej niż w 2016 roku.

Najszybciej rośnie liczba korzystających z lotniska Żuliany, które zanotowały w styczniu wzrost liczby pasażerów o 101 procent w porównaniu z tym samym miesiącem 2016 roku i odprawiło się tam 108 tysięcy ludzi. Na to lotnisko właśnie LOT zainauguruje połączenia w niedzielę, 26 lutego. Polski przewoźnik jest największą zagraniczną linią lotniczą latającą na Ukrainę, z Warszawy lata na pięć lotnisk – dwa w Kijowie (oprócz Żulian także Boryspol) i po jednym we Lwowie, Odessie i Charkowie. LOT w przeszłości latał również do Doniecka, ale te połączenia zostały zawieszone z powodu wojny w wschodniej Ukrainie.

Austrian Airlines, które rekalmują się jako „specjalista od Europy Wschodniej” latają na cztery ukraińskie lotniska – oprócz Boryspola, także do Dniepro (dawniej Dniepropietrowsk), Lwowa i Odessy.

Mogą Ci się również spodobać

IATA: Linie lotnicze nie poprawią wyniku finansowego z zeszłego roku

Linie lotnicze w tym roku mogą zarobić 31,4 miliarda dolarów, czyli więcej niż szacowano ...

Milion pasażerów na trasie Warszawa – Ad-Dauha

Linie lotnicze Qatar Airways powitały na Lotnisku Chopina milionowego pasażera, który w ostatni piątek ...

Erdogan: Nie zniesiemy stanu wyjątkowego

Turcja nie zniesie stanu wyjątkowego zanim w kraju nie zapanuje pełny spokój – oświadczył ...

Nowa siedziba Travelplanet.pl – relaks w Jamajce, narada w Tasmanii

Huśtawki dla odpoczynku, skrzynki z surowymi owocami i warzywami dla zdrowia i kawa dla ...

Tomasz Przygocki zasili zespół Neckermanna

Neckermann powiększa dział sprzedaży. Z początkiem października do jego zespołu regionalnych kierowników sprzedaży, który ...

Kraków nie obniża lotów – wzrost o 17 procent

W lutym krakowskie lotnisko obsłużyło 362,6 tysiąca pasażerów, o 17 procent więcej niż rok ...