VietJet cenniejszy od narodowego przewoźnika

AFP

Wartość giełdowa taniej prywatnej linii VietJet przekroczyła w ciągu zaledwie tygodnia od debiutu wycenę państwowego Vietnam Airlines

Linia VietJet trafiła do nagłówków mediów w 2011 roku, gdy pojawiła się na rynku ze stewardesami w strojach bikini, zyskując nazwę „bikini airline”, a jej obecnym sukces na giełdzie w Mieście Ho Chi Minha potwierdza błyskawiczny rozwój. Żeński personel pokładowy nadal używa strojów bikini, ale tylko na niektórych trasach.

Akcje VietJet skoczyły 6 marca do 137 400 dongów (6,03 dolara), dając kapitalizację 1,8 mld dolarów, podczas gdy Vietnam Aierlines wyceniono na 1,7 mld dolarów. Pierwszego dnia notowań VietJet wyceniono go na 1,4 mld dolarów, a państwowego rywala, będącego na giełdzie od stycznia, na 2,1 mld dolarów. Specjaliści uważają, że za szybki wzrost cen akcji tej linii odpowiadają przede wszystkim rosnący wietnamski rynek i stosunkowo mała pula akcji w wolnym obrocie dla inwestorów.

W tym roku linia powinna zwiększyć udział rynkowy i wysunąć się na pierwsze miejsce w Wietnamie, korzystając z szybkiego tempa wzrostu gospodarczego i nastawiając się na młodych klientów, którzy coraz częściej korzystają z transportu lotniczego. Centrum Lotnictwa CAPA uważa, że VietJet, mający obecnie 40 procent rynku krajowych przewozów, stanie się w tym roku największym przewoźnikiem Wietnamu.

Niektórzy analitycy przewidują, że akcje tej linii przekroczą 143 tysięcy dongów. — Historia VietJet dopiero się zaczyna, więc inwestorzy dużo oczekują po jej akcjach — stwierdził Nguyen Van Dung, zarządca papierami wartościowymi w dziale doradczym Saigon Securities. — Ale z inwestycyjnej perspektywy ja kupowałbym akcje Vietnam Airlines, bo ta firma ma duży potencjał długotrwałego wzrostu, a teraz jej akcje mają teraz dobre ceny — dodał.

Wprowadzenie na giełdę obu przewoźników było częścią rządowych działań w zakresie prywatyzacji. Wietnamskie władze liczą, że dzięki temu posunięciu obaj przewoźnicy zyskają nowych inwestorów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rynek Galicyjski popularny jak nigdy dotąd

Prawie 150 tysięcy ludzi odwiedziło w tym roku Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego ...

Ryanair zakłada bazę w Poznaniu i ogłasza siedem nowych tras

Ateny, Billund, Castellon, Ejlat, Madryt, Oslo Torp i Tel Awiw oraz dodatkowe loty do ...

Rodzinom będzie łatwiej wjechać do RPA

Władze RPA zmieniły przepisy wjazdowe do kraju dla dzieci. Opiekunowie nie muszą mieć już ...

Amadeus dostał nowy certyfikat

Amadeus jest jedną z pierwszych firm, która dostała dwa certyfikaty IATA NDC trzeciego poziomu ...

Wakacyjne noclegi tanieją, Polacy rezerwują. „Pobijemy rekord”

Ferie nie wypaliły, Polacy myślą więc o wakacjach. – Już teraz osiągnęliśmy poziom dwóch ...

Hotelarze odrabiają straty

Hotele w popularnych kurortach są prawie pełne. Zdecydowanie mniej gości mają obiekty w dużych miastach nastawione ...