48-godzinny strajk marynarzy w Grecji

AFP

Strajk załóg promów oznacza, że te greckie wyspy, na których nie ma lotnisk, będą dziś i jutro praktycznie odcięte od świata

W Grecji rozpoczyna się 48-godzinny strajk pracowników żeglugi morskiej. Ogłosiła go na wszystkie kategorie statków Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO), która sprzeciwia się kolejnym reformom oszczędnościowym.

Organizatorzy strajku ogłosili, że marynarze łączą się w proteście z innymi pracownikami w całym kraju. Kontynuują też swą walkę o poprawienie warunków pracy w sektorze żeglugi morskiej, gdyż – ich zdaniem – w ciągu siedmiu lat wprowadzania w Grecji polityki zaciskania pasa odczuli bardziej niż inni skutki antypracowniczych działań. Związkowcy oświadczyli, że obecny grecki rząd po raz kolejny ugiął się pod żądaniami wierzycieli i przekroczył granice, które wcześniej uważał za nieprzekraczalne.

Pakiet ustaw, który ma w czwartek przyjąć grecki parlament, przynosi m.in. kolejne znaczne cięcia emerytur, wzrost podatków i znosi wiele uprawnień socjalnych Zawiera też szereg regulacji, które dotyczą m.in. prawa pracy, prywatyzacji i wprowadzenia handlowych niedziel.

Dziś w Grecji strajkują też dziennikarze, a kierowcy autobusów jeżdżą z przerwami. Na jutro zapowiedziany jest strajk powszechny. Przyjęcie kolejnych oszczędności jest warunkiem zakończenia oceny greckich reform i odblokowania kolejnej transzy z ostatniego pakietu kredytowego dla tego kraju. Otwiera też drogę do porozumienia w sprawie restrukturyzacji greckiego zadłużenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiadomo już oficjalnie: egipskie wizy podrożeją

Do polskiej ambasady w Egipcie dotarła oficjalna odpowiedź tamtejszego Ministerstwa Turystyki w sprawie nowych ...

Bankowiec na czele departamentu turystyki

Ewa Pawlak-Lewandowska zastąpiła odwołaną w zeszłym miesiącu Joannę Jędrzejwską-Debortoli na stanowisku dyrektora departamentu turystyki ...

Lotniska na Mykonos i Santorini bez strażaków?

Strażacy nie chcą służyć na lotniskach na Mykonos i Santorini. Powodem jest drożyzna na ...

Filipiny – wypadek autobusu, wiele ofiar

W wypadku autobusu na Filipinach zginęło 19 osób, a 21 zostało rannych. W górzystym ...

Prezentację wyników branży poprowadził prezes Traveldaty Andrzej Betlej

Traveldata: Rekordowy rok biur podróży

W tym roku biura podróży zanotują rekordowe wyniki. Obsłużą 3,2 miliona klientów wyjeżdżających za ...

Emilewicz ma propozycje, ratujące branżę turystyczną

Gwarancje rządowe na zwroty dla klientów biur podróży, gwarancje dla zabezpieczeń touroperatorów, pomoc w ...