48-godzinny strajk marynarzy w Grecji

AFP

Strajk załóg promów oznacza, że te greckie wyspy, na których nie ma lotnisk, będą dziś i jutro praktycznie odcięte od świata

W Grecji rozpoczyna się 48-godzinny strajk pracowników żeglugi morskiej. Ogłosiła go na wszystkie kategorie statków Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO), która sprzeciwia się kolejnym reformom oszczędnościowym.

Organizatorzy strajku ogłosili, że marynarze łączą się w proteście z innymi pracownikami w całym kraju. Kontynuują też swą walkę o poprawienie warunków pracy w sektorze żeglugi morskiej, gdyż – ich zdaniem – w ciągu siedmiu lat wprowadzania w Grecji polityki zaciskania pasa odczuli bardziej niż inni skutki antypracowniczych działań. Związkowcy oświadczyli, że obecny grecki rząd po raz kolejny ugiął się pod żądaniami wierzycieli i przekroczył granice, które wcześniej uważał za nieprzekraczalne.

Pakiet ustaw, który ma w czwartek przyjąć grecki parlament, przynosi m.in. kolejne znaczne cięcia emerytur, wzrost podatków i znosi wiele uprawnień socjalnych Zawiera też szereg regulacji, które dotyczą m.in. prawa pracy, prywatyzacji i wprowadzenia handlowych niedziel.

Dziś w Grecji strajkują też dziennikarze, a kierowcy autobusów jeżdżą z przerwami. Na jutro zapowiedziany jest strajk powszechny. Przyjęcie kolejnych oszczędności jest warunkiem zakończenia oceny greckich reform i odblokowania kolejnej transzy z ostatniego pakietu kredytowego dla tego kraju. Otwiera też drogę do porozumienia w sprawie restrukturyzacji greckiego zadłużenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpania: Turystów więcej niż oczekiwaliśmy

Hiszpania zanotowała w 2016 roku niewidzianą wcześniej liczbę zagranicznych turystów oraz rekordowe wpływy z ...

Turcja zarobiła na turystyce mniej, niż mogła

O 18,9 procent wzrosły w zeszłym roku przychody z turystyki w Turcji – wynika ...

TripAdvisor sprawia, że wydatki turystów rosną

W 2017 roku TripAdvisor wpłynął na 10,3 procent wydatków na podróże na całym świecie, ...

Zawodowy prezes postawił agentów na nogi

693 tysiące dolarów wyniosła w 2016 roku nadwyżka w przychodach Amerykańskiego Stowarzyszenia Doradców Turystycznych. ...

W Niemczech wakacje już prawie sprzedane

Sprzedaż oferty letniej na koniec czerwca była u niemieckich agentów i touroperatorów o 13 ...

Biura podróży: Jest optymizm w turystach

O 46,5 procent więcej klientów niż rok temu zawitało w ostatnim, piątym, tygodniu tego ...