Ecolines – autobusy tylko dla białych?

materiały prasowe

Kierowca międzynarodowego autobusu nie zabrał na pokład czarnoskórego pasażera. Sprawa trafi do prokuratury

Sprawą ma się zająć Rzecznik Praw Obywatelskich, a Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury.

Historię rasistowskiego zachowania kierowcy firmy Ecolines, która od 20 lat świadczy przewozy międzynarodowe po Europie, opisała na Facebooku pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego dr Ludwika Włodek. Jej szwagra, który pochodzi z Togo i jest czarnoskóry, w piątek wieczorem w stolicy kierowca firmy Ecolines nie wpuścił do autobusu jadącego do Berlina.

Pretekstem był wygląd mężczyzny. Kierowca uznał, że na pewno ma nóż i jest terrorystą. Za czarnoskórym pasażerem nie wstawili się inni pasażerowie, a wezwana na miejsce policja stwierdziła, że nie może nic poradzić. – Nie możemy kierowcy zmusić, żeby wziął pana na pokład – mieli powiedzieć policjanci. Dr Włodek podkreśla, że szwagier miał bilet i dokument tożsamości.

Jej post szybko rozprzestrzenił się w sieci i był szeroko komentowany przez internautów. „Może wakacje zaplanować z innym przewoźnikiem? Ten nie wpuszcza do autobusu osób, które wyglądają na obce rasowo, mimo tego że mają bilet. Byli już kiedyś tacy. Wstyd!” – napisał jeden z nich.

Inny szyderczo dodał, że teraz do busów Ecolines będzie wchodził w turbanie lub w jarmułce, mówiąc: jestem lesbijką albo gejem w ciąży! Firma na razie nie odniosła się do sprawy.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział zajęcie się tym przypadkiem. „Złożymy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie. Będziemy domagali się ścigania kierowcy rasisty. Będziemy też domagać się wyjaśni dlaczego policjanci którzy byli na miejscu nie umożliwili zajęcia miejsca pasażerowi” – głosi oświadczenie Ośrodka.

Incydentem zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. „Chętnie podejmę sprawę. To jest jawne złamanie ustawy o równym traktowaniu” – napisał na Facebooku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orbis żegna Mercure’y z Jeleniej Góry i Karpacza

Orbis podpisał przedwstępną umowę sprzedaży dwóch obiektów – Mercure Jelenia Góra i Mercure Karpacz ...

Sposób na podróże dookoła świata z własnym internetem

Własny router wi-fi zapewni nam wygodny dostęp do sieci w krajach całego świata. Ale ...

Francuscy zombie wyszli na ulice

Przebrani za zombie uczestnicy Spaceru Zombie przeszli ulicami Strasburga w ramach 11. edycji festiwalu ...

Premier z nadzieją o Centralnym Porcie Lotniczym

Centralny Port Lotniczy to ważny projekt cywilizacyjny, pokazujący, że Polska to dynamicznie rozwijające się ...

Organizator wyjazdów do Korei Północnej zmarł na zawał

Troy Collings, założyciel biura podróży Young Pioneer Tours specjalizującego się w wyjazdach do Korei ...

Chiny – turystyka z kulturą w jednym resorcie

W powołanym w poniedziałek nowym rządzie Chińskiej Republiki Ludowej turystykę połączono z kulturą. Na ...