PKL: Nie jesteśmy (jeszcze) na sprzedaż

Fotorzepa, Piotr Guzik

Zarząd Polskich Kolei Linowych SA, wydał oświadczenie w związku z zamiarem kupienia tej spółki od jej obecnego właściciela, luksemburskiej spółki Altura, przez samorządy tatrzańskie

„Szanowni Państwo,

w związku z depeszą PAP z dnia 15 sierpnia 2017 r. w sprawie złożenia przez starostę tatrzańskiego oferty zakupu 99,78 % akcji Polskich Kolei Linowych S.A. (PKL) od spółki Altura [„Tatrzański samorząd chce odkupić Polskie Koleje Linowe” – red.], Zarząd PKL informuje, że nie są obecnie prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie. Oferta złożona przez starostę tatrzańskiego została odrzucona przez właściciela Spółki.

Jak wcześniej informowaliśmy, rozważana jest publiczna oferta sprzedaży akcji PKL (tzw. IPO). Możliwość taka została zapisana w Statucie Spółki (§7 ust. 15). Warto przypomnieć, że zgodnie ze statutem PKL, w czasie IPO gminy tatrzańskie lub podmiot przez nie wskazany, będą miały prawo do objęcia określonej puli akcji. Obecnie jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach IPO.

Jeśli zaś chodzi o status prawny budynków górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch, to nie jest prawdą, że w kwietniu br., na mocy porozumienia zawartego między Polskimi Kolejami Państwowymi a starostą tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i PTTK, górna stacja kolei głównej na szczycie Kasprowego Wierchu oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, przeszła na własność Skarbu Państwa (reprezentowanego przez starostę tatrzańskiego) i PTTK.

Jak wielokrotnie podkreślały Polskie Koleje Linowe – zgodnie z wpisami w księgach wieczystych budynki w obrębie stacji górnej kolei na Kasprowy Wierch, jako przynależne gruntowi, już od dawna stanowiły własność Skarbu Państwa i PTTK – i dlatego też PKL zawarł stosowne umowy dzierżawy nieruchomości na Kasprowym Wierchu ze Skarbem Państwa i PTTK”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Accor inwestuje na Krecie

Jeszcze tego lata na Krecie działalność rozpocznie pierwszy hotel sieci ibis Styles, należącej do ...

Francja – wykoleił się szybki pociąg TGV

Na wschodzie Francji wykoleił się superszybki pociąg TGV. Rannych zostało ponad 20 osób, ciężkie ...

10 najbardziej instagramowych hoteli świata według CARTER®

Pomimo stresów i niepewności związanych z COVID-19 chęć podróży w nas staje się coraz ...

W marcu Egipcjanie wybiorą prezydenta

26-28 marca to data, kiedy mają się w Egipcie odbyć wybory prezydenckie. Datę ogłosił ...

Motel One – stała cena, różne wnętrza

Położenie w centrach miast, stała cena, wysmakowany wystrój i gin na 350 sposobów – ...