Z Katowic pociągiem do zabytkowej kopalni

Materiały promocyjne

Koleje Śląskie i stowarzyszenia opiekujące się cennymi zabytkami wznawiają ofertę jesiennych niedzielnych wycieczek z Katowic do wpisanej ostatnio na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Srebrny Pociąg kursował już we wszystkie niedziele października i listopada zeszłego roku. Nazwana tak oferta umożliwiła na podstawie jednego biletu przejazd samorządowymi Kolejami Śląskimi z Katowic do Bytomia, dalej przejazd kolejką wąskotorową prowadzoną przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – do Tarnowskich Gór, a następnie zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra, będącej pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

W zeszłym roku z oferty łączącej dwa ważne obiekty Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (kolejkę i kopalnię srebra) skorzystało ponad 600 osób. Jak podają Koleje Śląskie, w tym roku „Srebrny pociąg” wyruszy ponownie 8 października i będzie jeździł w każdą niedzielę do 17 grudnia.

– Tarnogórskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki zostały 9 lipca wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanych naszą akcją będzie jeszcze więcej. Coraz więcej osób chce poznać miejsce, w którym na Górnym Śląsku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Srebrny Pociąg jest ku temu doskonałą okazją – ocenia członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

– W zeszłym roku nasze wagony były obłożone średnio w 90 procentach. Przewoziliśmy nie tylko miłośników kolei i amatorów turystyki, ale także całe rodziny z dziećmi, które pragnęły spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnie – zaznacza prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Bilet na Srebrny Pociąg można kupić w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach i na bytomskim peronie wąskotorówki – przed jej odjazdem. Na jego podstawie można pojechać do Bytomia rozkładowym pociągiem Kolei Śląskich relacji Katowice – Lubliniec (ok godz. 13.30), a następnie specjalnym kursem kolejki wąskotorowej (ok. godz. 14.20) do przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra.

Na zwiedzenie kopalni i położonego przy niej Skansenu Maszyn Parowych przewidziano ponad 2,5 godz. Bilet upoważnia też do przejazdu powrotną wąskotorówką do Bytomia (ok. godz. 17.50) i dalej, rozkładowym pociągiem Kolei Śląskich do Katowic (ok. godz. 18.40). Przewoźnicy podają orientacyjne godziny odjazdów, ponieważ 15 października i 10 grudnia korygowany będzie rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich – o kilka minut zmieniać się ma wówczas godzina odjazdów pociągów z Katowic i Bytomia.

Przedstawiciele obsługującego kolejkę Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych akcentują, że współpraca z samorządowym przewoźnikiem i opiekunem cennego, popularnego turystycznie zabytku to dla nich m.in. sposób na przedłużenie kursowania pociągów wąskotorowych poza sezon wakacyjny.

Koordynatorzy oferty przypominają, że w skład wąskotorówki wchodzą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego na wyprawę należy zabrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

Oferta Srebrnego Pociągu jest dofinansowywana z budżetu województwa śląskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pasażerowie United Airlines mocno poturbowani

Co najmniej dziesięć osób zostało rannych na pokładzie samolotu amerykańskich linii United Airlines, gdy ...

Enter Air: TUI zamówił u nas więcej samolotów

TUI Poland zamówił już w Enter Airze samoloty na sezon letni i zimowy przyszłego ...

Senat przyjął specjalną ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Senatorowie przegłosowali specjalną ustawę o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią i Warszawą. Nie ...

Polska turystyka doceniona w Rosji

Polska Organizacja Turystyczna, która w marcu została uhonorowana nagrodą Best Destination Promotion in Russia ...

Dominikana – karta turystyczna w cenie podróży

Władze Republiki Dominikańskiej wprowadzają ułatwienie dla turystów: od kwietnia koszt obowiązkowej karty turystycznej będzie ...

Piłkarze Manchesteru United wypromują Maltę

Klub piłkarski Manchester United i rząd Malty zawarli umowę o współpracy, której celem jest ...