Z Katowic pociągiem do zabytkowej kopalni

Materiały promocyjne

Koleje Śląskie i stowarzyszenia opiekujące się cennymi zabytkami wznawiają ofertę jesiennych niedzielnych wycieczek z Katowic do wpisanej ostatnio na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Srebrny Pociąg kursował już we wszystkie niedziele października i listopada zeszłego roku. Nazwana tak oferta umożliwiła na podstawie jednego biletu przejazd samorządowymi Kolejami Śląskimi z Katowic do Bytomia, dalej przejazd kolejką wąskotorową prowadzoną przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – do Tarnowskich Gór, a następnie zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra, będącej pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

W zeszłym roku z oferty łączącej dwa ważne obiekty Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (kolejkę i kopalnię srebra) skorzystało ponad 600 osób. Jak podają Koleje Śląskie, w tym roku „Srebrny pociąg” wyruszy ponownie 8 października i będzie jeździł w każdą niedzielę do 17 grudnia.

– Tarnogórskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki zostały 9 lipca wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanych naszą akcją będzie jeszcze więcej. Coraz więcej osób chce poznać miejsce, w którym na Górnym Śląsku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Srebrny Pociąg jest ku temu doskonałą okazją – ocenia członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

– W zeszłym roku nasze wagony były obłożone średnio w 90 procentach. Przewoziliśmy nie tylko miłośników kolei i amatorów turystyki, ale także całe rodziny z dziećmi, które pragnęły spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnie – zaznacza prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Bilet na Srebrny Pociąg można kupić w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach i na bytomskim peronie wąskotorówki – przed jej odjazdem. Na jego podstawie można pojechać do Bytomia rozkładowym pociągiem Kolei Śląskich relacji Katowice – Lubliniec (ok godz. 13.30), a następnie specjalnym kursem kolejki wąskotorowej (ok. godz. 14.20) do przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra.

Na zwiedzenie kopalni i położonego przy niej Skansenu Maszyn Parowych przewidziano ponad 2,5 godz. Bilet upoważnia też do przejazdu powrotną wąskotorówką do Bytomia (ok. godz. 17.50) i dalej, rozkładowym pociągiem Kolei Śląskich do Katowic (ok. godz. 18.40). Przewoźnicy podają orientacyjne godziny odjazdów, ponieważ 15 października i 10 grudnia korygowany będzie rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich – o kilka minut zmieniać się ma wówczas godzina odjazdów pociągów z Katowic i Bytomia.

Przedstawiciele obsługującego kolejkę Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych akcentują, że współpraca z samorządowym przewoźnikiem i opiekunem cennego, popularnego turystycznie zabytku to dla nich m.in. sposób na przedłużenie kursowania pociągów wąskotorowych poza sezon wakacyjny.

Koordynatorzy oferty przypominają, że w skład wąskotorówki wchodzą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego na wyprawę należy zabrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

Oferta Srebrnego Pociągu jest dofinansowywana z budżetu województwa śląskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najniebezpieczniejsze kraje świata. Których unikać?

Do jakich państw lepiej nie planować podróży? Eksperci Międzynarodowego SOS stworzyli mapę ryzyka. Państwa ...

Świętokrzyski ROT ma nowego prezesa

Andrzej Pruś został prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Zastąpił sprawującego tę funkcję przez ...

Mouzenidis rusza ze sprzedażą oferty na lato 2021

– Rozumiemy, że część naszych klientów będzie miało obawy, żeby podróżować w tym roku. ...

W Dubaju szybko przybywa turystów z Polski

Na wycieczkę do Dubaju wybrało się w2017 roku 15,79 miliona gości, w tym 71 ...

Ryanair wygrał z łowcami reklamacji

Irlandzka linia lotnicza w komunikacie zawiadamia, że „z zadowoleniem przyjęła orzeczenie Sądu Najwyższego w ...

IATA zaostrza warunki agentom, ECTAA protestuje

Linie lotnicze zrzeszone w Międzynarodowym Zrzeszeniu Przewoźników Powietrznych IATA zlikwidowały konsultacje z biurami podróży ...