Szwedzi cieszą się z podatku lotniczego

Pixabay

Szwecja właśnie wprowadziła nowy podatek lotniczy. W zależności od trasy pasażerowie zapłacą dodatkowo od 7 do 49 dolarów. Co ciekawe, mieszkańcy kraju w większości chwalą nową opłatę

W Szwecji obowiązuje już nowy podatek lotniczy, wahający się od 7 do 49 dolarów za pasażera. Ostateczna wysokość daniny uzależniona jest od konkretnej trasy – informuje portal Travel+Leisure.

Co ciekawe, ponad połowa Szwedów popiera wprowadzenie nowej opłaty. Wyniki badania, opartego na ankiecie, zostały opublikowane w dzienniku „Dagens Nyheter”. Cytowana w nim minister do spraw klimatycznych Isabella Lovin tłumaczy, że podatek został nałożony z uwagi na duży wzrost liczby podróży lotniczych. Z danych m.in. GAO, instytucji kontrolującej Kongres Stanów Zjednoczonych, wynika, że branża lotnicza odpowiedzialna jest za 3 do 8 procent emisji dwutlenku węgla na świecie.

Rząd Szwecji szacuje, że z powodu podatku rocznie z podróży samolotem zrezygnuje od 450 do 600 tysięcy ludzi – podał na swojej stronie internetowej „Business Insider Nordic”. Zdaniem analityków„The Local” podatek przyczyni się jednak raczej do wprowadzenia zmian w siatce połączeń przez przewoźników, a nie do ograniczenia przez nich liczby rejsów. Analityk Jacob Pedersen z duńskiego banku Sydbank uważa wręcz, że linie będą unikać lotów do Szwecji i Norwegii, a głównym beneficjentem tych zmian będzie Dania.

Norwegian Air już poinformował, że w odpowiedzi na nowe regulacje skasował jedno połączenie ze Szwecją – rejsy z Karlstadu do Alicante.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pożary szaleją na południu Francji

Silne upały i wietrzna pogoda na Riwierze Francuskiej są przyczyną gwałtownego rozprzestrzeniania się pożarów ...

Służby prześwietlą pasażerów samolotów

Straż Graniczna stworzy wielką bazę informacji o klientach linii lotniczych. Dostęp do niej uzyskają ...

Więcej pasażerów na greckich lotniskach

54,5 miliona pasażerów z kraju i zagranicy skorzystało od stycznia do września z greckich ...

Finnairem do Sapporo i Punta Cana

Fiński przewoźnik zapowiedział otwarcie w przyszłym sezonie zimowym (2019/2020) połączeń do Sapporo w Japonii ...

Portale zdominowały rezerwacje noclegów

W zeszłym roku co czwarta rezerwacja hotelowa w Niemczech została zrobiona przez portal rezerwacyjny. ...

Oxford Street dla turystów, a nie dla samochodów

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiada wyłączenie z ruchu kołowego przed końcem 2019 roku odcinka ...