Szwedzi cieszą się z podatku lotniczego

Pixabay

Szwecja właśnie wprowadziła nowy podatek lotniczy. W zależności od trasy pasażerowie zapłacą dodatkowo od 7 do 49 dolarów. Co ciekawe, mieszkańcy kraju w większości chwalą nową opłatę

W Szwecji obowiązuje już nowy podatek lotniczy, wahający się od 7 do 49 dolarów za pasażera. Ostateczna wysokość daniny uzależniona jest od konkretnej trasy – informuje portal Travel+Leisure.

Co ciekawe, ponad połowa Szwedów popiera wprowadzenie nowej opłaty. Wyniki badania, opartego na ankiecie, zostały opublikowane w dzienniku „Dagens Nyheter”. Cytowana w nim minister do spraw klimatycznych Isabella Lovin tłumaczy, że podatek został nałożony z uwagi na duży wzrost liczby podróży lotniczych. Z danych m.in. GAO, instytucji kontrolującej Kongres Stanów Zjednoczonych, wynika, że branża lotnicza odpowiedzialna jest za 3 do 8 procent emisji dwutlenku węgla na świecie.

Rząd Szwecji szacuje, że z powodu podatku rocznie z podróży samolotem zrezygnuje od 450 do 600 tysięcy ludzi – podał na swojej stronie internetowej „Business Insider Nordic”. Zdaniem analityków„The Local” podatek przyczyni się jednak raczej do wprowadzenia zmian w siatce połączeń przez przewoźników, a nie do ograniczenia przez nich liczby rejsów. Analityk Jacob Pedersen z duńskiego banku Sydbank uważa wręcz, że linie będą unikać lotów do Szwecji i Norwegii, a głównym beneficjentem tych zmian będzie Dania.

Norwegian Air już poinformował, że w odpowiedzi na nowe regulacje skasował jedno połączenie ze Szwecją – rejsy z Karlstadu do Alicante.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emirates i flydubai łączą siatki rejsów

Dubajscy przewoźnicy lotniczy Emirates i flydubai zawarli umowę o partnerstwie. Będą wykorzystywać swoje siatki ...

Grecy: Idziesz do muzeum? Bilet kup on-line

Od 1 maja w wersji testowej, od 1 czerwca już w pełnej działać będzie ...

Mikosz: W Europie jest za dużo linii lotniczych

– Jesteśmy czterdziestomilionowym narodem i to my powinniśmy rozdawać karty w regionie, a nie ...

Grecy szybko zwiększają przychody z turystyki

O 10,7 procent wzrosły przychody z wydatków turystów w Grecji – wynika z podsumowania ...

Malta nie chce gości z Włoch

Władze Malty – po stwierdzeniu u siebie czwartego przypadku koronawirusa – zamknęły wszystkie możliwości ...

Pracownicy LOT-u przegłosowali strajk

90 procent pracowników LOT-u, którzy wzięli udział w głosowaniu w referendum rozpisanym przez związki ...