Francuskie koleje sparaliżowane do niedzieli

AFP

Francuzów czekają kolejne utrudnienia w podróżowaniu. Szczególnie we znaki da im się protest kolejarzy. Strajk, który rozpoczął się wczoraj wieczorem, potrwa do niedzieli rano

Według wstępnych szacunków, trzeci kilkudniowy strajk kolejarzy w marcu da się mniej we znaki niż poprzednie, ale i tak trzeba będzie swoje odstać na peronie, a potem wcisnąć się do wagonu lub szukać alternatywnego sposobu dojechania do pracy, a wieczorem do domu.

Najboleśniej strajk odczują mieszkańcy Langwedocji nad Morzem Śródziemnymi i Normandii, gdzie pociągi będą kursować w bardzo ograniczonym zakresie. Na trasę wyjadą tylko dwa na pięć przewidzianych rozkładem jazdy składów pośpiesznych. W regionie stołecznym podróżni mogą liczyć na co drugą szybką kolejkę podmiejską na najruchliwszej linii w Europie – RER A-  i na jeden na trzy pociągi RER B łączące Paryż z lotniskiem Roissy.

Kolejarze domagają się rezygnacji z rządowego planu reformy kolejnictwa – przewidziana jest zmiana statusu zawodowego kolejarza i otwarcie rynku na konkurencję. Prezydent Emmanuel Macron we wczorajszym wywiadzie telewizyjnym stanowczo podkreślił, że zmiany prawa zostaną jednak wprowadzone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP Cargo zawiezie turystów pociągiem retro. Za rok

PKP Cargo dostało od Urzędu Transportu Kolejowego zgodę na dostęp do torów na odcinku ...

Sezon narciarski pod znakiem zapytania

Wicepremier Jarosław Gowin spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami branży narciarskiej. Uzgodnione wspólnie rozwiązania ...

W Tajlandii połowa pracowników turystyki nie dostała wypłaty

2 z 4 milionów osób zatrudnionych w tajlandzkiej branży turystycznej nie dostało w tym ...

Luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię

2,7 tysiąca euro za 6-dniową podróż luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię – od przyszłego ...