Cztery tony zakazanego jedzenia w bagażu pasażerów samolotów

materiały prasowe

Sery, mleko, masło, wędliny, a nawet surowe mięso – to produkty żywnościowe jakie pasażerowie samolotów próbowali wwieźć do Polski mimo zakazu

Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa, w styczniu jej przedstawiciele na Mazowszu skontrolowali wybrane losowo bagaże pasażerów samolotów przylatujących na Lotnisko Chopina. Przyniosło to „wyjątkowe wyniki”. W stu z nich funkcjonariusze znaleźli żywność, objętą zakazem wwozu do Polski. W sumie skonfiskowali 316 kilogramów produktów: 261 kilogramów mięsnych i 55 kilogramów mleczarskich.

Wśród skonfiskowanych produktów znalazły się sery, mleko, masło, różnego rodzaju wyroby mięsne, wędliny, a nawet surowe mięso. Zgodnie z przepisami jedzenie zostało zniszczone.

W całym 2018 r. funkcjonariusze celno-skarbowi na warszawskim lotnisku skonfiskowali ponad cztery tony produktów mięsnych i mleczarskich przywiezionych przez podróżnych, o ponad 80 procent więcej niż rok wcześniej. Najczęściej zakazane produkty spożywcze znajdowano w bagażach podróżujących z Ukrainy, Rosji, Chin, Wietnamu i Armenii.

„Zakaz przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych spoza Unii Europejskiej obowiązuje od 2009 r. Celem wprowadzonego zakazu jest zapobieganie rozprzestrzeniania się zakaźnych chorób zwierzęcych, m.in. afrykańskiego pomoru świń (ASF)” – czytamy w komunikacie KAS.

Jak dodaje KAS, na lotniskach są plakaty i ulotki ostrzegające o zakazie wwożenia spoza Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego. – Taka żywność może zawierać patogeny powodujące choroby zakaźne, co może mieć również skutki ekonomiczne dla unijnych hodowców zwierząt – wyjaśnia cytowana w komunikacie rzeczniczka KAS Anna Szczepańska.

Mogą Ci się również spodobać

FTI szkoli młodych agentów

Niemiecki touroperator FTI organizuje w jeden z lipcowych weekendów szkolenie tylko dla młodych agentów. ...

Ryanair: Trzy razy Burgas

Z Modlina, Krakowa i Rzeszowa będzie latał do Burgas w Bułgarii od marca Ryanair ...

DRV nauczy, jak bronić się przed oszustwami

Niemiecki Związek Turystyczny organizuje dla swoich członków spotkanie, na którym podpowie, jak nie paść ...

Przetrwają hotele oryginalne

W Polsce działa ponad 2,6 tysiąca kategoryzowanych hoteli, co roku powstaje przynajmniej kilkadziesiąt nowych. ...

DEBATA REDAKCYJNA. Polscy touroperatorzy: Ktoś powinien zbadać, czy TUI gra uczciwie. Część I

Oczekujemy, że instytucje odpowiedzialne za działanie rynku, w tym szczególnie turystycznego, zbadają, czy biuro ...

Obcokrajowcy doceniają Polskę

Niemal wszyscy zagraniczni turyści, którzy wrócili do Polski na kolejny urlop, wyjechali zadowoleni – ...