Cztery tony zakazanego jedzenia w bagażu pasażerów samolotów

materiały prasowe

Sery, mleko, masło, wędliny, a nawet surowe mięso – to produkty żywnościowe jakie pasażerowie samolotów próbowali wwieźć do Polski mimo zakazu

Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa, w styczniu jej przedstawiciele na Mazowszu skontrolowali wybrane losowo bagaże pasażerów samolotów przylatujących na Lotnisko Chopina. Przyniosło to „wyjątkowe wyniki”. W stu z nich funkcjonariusze znaleźli żywność, objętą zakazem wwozu do Polski. W sumie skonfiskowali 316 kilogramów produktów: 261 kilogramów mięsnych i 55 kilogramów mleczarskich.

Wśród skonfiskowanych produktów znalazły się sery, mleko, masło, różnego rodzaju wyroby mięsne, wędliny, a nawet surowe mięso. Zgodnie z przepisami jedzenie zostało zniszczone.

W całym 2018 r. funkcjonariusze celno-skarbowi na warszawskim lotnisku skonfiskowali ponad cztery tony produktów mięsnych i mleczarskich przywiezionych przez podróżnych, o ponad 80 procent więcej niż rok wcześniej. Najczęściej zakazane produkty spożywcze znajdowano w bagażach podróżujących z Ukrainy, Rosji, Chin, Wietnamu i Armenii.

„Zakaz przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych spoza Unii Europejskiej obowiązuje od 2009 r. Celem wprowadzonego zakazu jest zapobieganie rozprzestrzeniania się zakaźnych chorób zwierzęcych, m.in. afrykańskiego pomoru świń (ASF)” – czytamy w komunikacie KAS.

Jak dodaje KAS, na lotniskach są plakaty i ulotki ostrzegające o zakazie wwożenia spoza Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego. – Taka żywność może zawierać patogeny powodujące choroby zakaźne, co może mieć również skutki ekonomiczne dla unijnych hodowców zwierząt – wyjaśnia cytowana w komunikacie rzeczniczka KAS Anna Szczepańska.

Mogą Ci się również spodobać

Cristescu: Centralne lotnisko to szansa dla Polski, to szansa dla hotelarzy

Centralny Port Komunikacyjny to niesamowita szansa dla naszych hoteli i biznesu – pisze w ...

Itaka: Mamy też Polskie Lato

Biuro Podróży Itaka rozszerzyła ofertę i dołączyła do niej wypoczynek w Polsce, nazwała ją ...

TUI: Wyłudziłeś odszkodowanie? Trafisz na czarną listę

O 1400 procent wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat liczba reklamacji wakacji, podczas których ...

Rośnie zainteresowanie lotami z Wrocławia

Tylko w czerwcu lotnisko we Wrocławiu obsłużyło ponad 365 tysięcy pasażerów, a przez pierwsze ...

Licznik bankructw w turystyce bije

W Niemczech zbankrutowało lub zawiesiło działalność już ponad 220 firm turystycznych, ponad 1,6 tysiąca ...

LOT-em z Mazur do Krakowa przez cały rok

Wedle pierwotnego planu LOT miał latać z mazurskiego lotniska w Szymanach do Krakowa od ...