Cztery tony zakazanego jedzenia w bagażu pasażerów samolotów

materiały prasowe

Sery, mleko, masło, wędliny, a nawet surowe mięso – to produkty żywnościowe jakie pasażerowie samolotów próbowali wwieźć do Polski mimo zakazu

Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa, w styczniu jej przedstawiciele na Mazowszu skontrolowali wybrane losowo bagaże pasażerów samolotów przylatujących na Lotnisko Chopina. Przyniosło to „wyjątkowe wyniki”. W stu z nich funkcjonariusze znaleźli żywność, objętą zakazem wwozu do Polski. W sumie skonfiskowali 316 kilogramów produktów: 261 kilogramów mięsnych i 55 kilogramów mleczarskich.

Wśród skonfiskowanych produktów znalazły się sery, mleko, masło, różnego rodzaju wyroby mięsne, wędliny, a nawet surowe mięso. Zgodnie z przepisami jedzenie zostało zniszczone.

W całym 2018 r. funkcjonariusze celno-skarbowi na warszawskim lotnisku skonfiskowali ponad cztery tony produktów mięsnych i mleczarskich przywiezionych przez podróżnych, o ponad 80 procent więcej niż rok wcześniej. Najczęściej zakazane produkty spożywcze znajdowano w bagażach podróżujących z Ukrainy, Rosji, Chin, Wietnamu i Armenii.

„Zakaz przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych spoza Unii Europejskiej obowiązuje od 2009 r. Celem wprowadzonego zakazu jest zapobieganie rozprzestrzeniania się zakaźnych chorób zwierzęcych, m.in. afrykańskiego pomoru świń (ASF)” – czytamy w komunikacie KAS.

Jak dodaje KAS, na lotniskach są plakaty i ulotki ostrzegające o zakazie wwożenia spoza Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego. – Taka żywność może zawierać patogeny powodujące choroby zakaźne, co może mieć również skutki ekonomiczne dla unijnych hodowców zwierząt – wyjaśnia cytowana w komunikacie rzeczniczka KAS Anna Szczepańska.

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow wygrywa z TUI Group i Thomasem Cookiem

Ponadprzeciętne wyniki biura podróży Rainbow i jego struktura pokazują, że jest to firma z ...

Enter Air: Nowa umowa na 27 milionów euro

Enter Air i francuski touroperator Airconsulting zawarli umowę czarterową na sezon lato – zima ...

FTI do agentów: Zarabiasz dla nas? Wyjeżdżaj taniej

Ponad milion euro zainwestuje w tym roku niemiecki touroperator FTI w tańsze oferty dla ...

Lotnisko Chopina coraz bliżej rekordu

We wrześniu, podobnie jak miesiąc wcześniej, Lotnisko Chopina obsłużyło 24 procent pasażerów więcej niż ...

Rainbow urósł na sprzedaży wakacji o 30 procent

Biuro podróży Rainbow powiadomiło, że sprzedało o 30 procent więcej wycieczek na lato niż ...

Wakacyjny szok cenowy

Gdy zaczyna się lato, wszyscy marzymy o tym, aby gdzieś wyjechać. Wtedy jednak pojawiają ...