Warszawiacy: Nie zabierajcie nam Lotniska Chopina

Fotorzepa, Rafał Guz

Warszawiacy są mocno podzieleni w kwestii budowy nowego lotniska w Baranowie. Za to są w większości zgodni, co do przyszłości lotniska na Okęciu – nie życzą sobie, by miało zniknąć

O opinię warszawiaków w kwestii lotniska zapytał na zlecenie Warszawskiego Forum Samorządowego Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS*.

Okazuje się, że wiedza o planach budowy nowego megalotniska w Baranowie, między Warszawą a Łodzią, jest powszechna. O szykowanej przez rząd inwestycji słyszało 92 procent respondentów (mieszkańcy Warszawy i Mazowsza). Większą znajomość planów wykazują mieszkańcy Warszawy i okolicznych powiatów (94 procent), niż pozostałych części Mazowsza (89 procent).

Mazowsze za CPK, Warszawa przeciw

Jednak mieszkańcy województwa są podzieleni – prawie połowa z nich, 45 procent, postrzega pomysł pozytywnie, niewiele mniej, bo 42 procent, jest mu przeciwna.

Widoczna jest różnica opinii między mieszkańcami Warszawy a mieszkańcami samego regionu. Ci pierwsi nie popierają pomysłu utworzenia CPK. O ile 35 procent jest za nową inwestycją, o tyle 51 procent przeciw. Z kolei 55 procent ankietowanych Mazowszan mieszkających poza aglomeracją warszawską ocenia projekt pozytywnie.

Zostawcie nam „Okęcie”

Pośród badanych mieszkańców Mazowsza, którzy słyszeli o projekcie CPK 69 procent ma negatywny stosunek do planu likwidacji Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina (pomysł raczej źle ocenia 24 procent respondentów, a zdecydowanie źle – 45 procent). Grupa ankietowanych, którzy zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze postrzegają zamknięcie tego lotniska stanowi jedynie 15 procent.

Sceptyczny stosunek do wygaszenia lotniska na Okęciu jest szczególnie widoczny w aglomeracji warszawskiej. Zdecydowanie złą opinię na temat tych planów wyraża aż 56 procent mieszkańców, a 21procent uważa pomysł za raczej zły, co daje łącznie 78 procent głosów przeciwnych. Pozytywnie pomysł likwidacji lotniska ocenia co dziesiąty ankietowany.

Mieszkańcy Mazowsza (bez Warszawy i sąsiednich powiatów) również nie zgadzają się z planami zamknięcia Lotniska Chopina – jest ich 60 procent. Jedynie co piąty ocenia możliwość jego likwidacji pozytywnie.

Warszawa odrzuca Radom

Ankieterzy zapytali też o stosunek do budowy lotniska w Radomiu. 46 procent badanych jest temu niechętnych, a 33 procent ocenia ten pomysł dobrze lub raczej dobrze. Co piąta osoba jest niezdecydowana i nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.

Szczególnie sceptyczni wobec Radomia są mieszkańcy stolicy i okolic. 16 procent z nich  pomysł rozbudowy nieczynnego lotniska ocenia „raczej źle”, a 36 procent – „zdecydowanie źle”. 28 procent ma odmienne zdanie.

Z kolei wśród mieszkańców gmin leżących poza aglomeracją warszawską negatywny stosunek do rozbudowy lotniska w Radomiu jest zdecydowanie mniej wyraźny. Więcej osób ocenia projekt jako zdecydowanie dobry (26 procent), niż zdecydowanie zły (21 procent). Jednocześnie widać nieznaczny wzrost grupy niezdecydowanych, do której zakwalifikowano 23 procent ankietowanych.

Jak nie Okęcie, to Modlin

Większość mazowszan przeciwna jest przenoszeniu tanich lotów i czarterów do Radomia. Na pytanie o ocenę tego pomysłu za było tylko 22 procent (6 procent „zdecydowanie, 16 procent„raczej”), a przeciwko – 56 procent (30 procent „zdecydowanie” i 26 procent „raczej”).

Mieszkańcy województwa w większości nie popierają tanich lotów z Radomia, a zdecydowany sprzeciw wyrażają mieszkańcy Warszawy i okolic, gdzie jedynie 17 procent ankietowanych projekt ocenia pozytywnie, a 66 procent – negatywnie. Wśród mieszkańców Mazowsza spoza centralnej części województwa przeciwko jest 45 procent, a za – 27 procent.

Zdecydowana większość, bo 73 procent, mając do wyboru podróż tanimi liniami z lotniska w Modlinie, w Radomiu lub w Łodzi, zadeklarowało, że wybrałoby to pierwsze. 13 procent wskazało na Radom, a 3 procent na Łódź. 11 procent odpowiedziało „nie wiem”.

Nie ma nic dziwnego w tym, że aż 80 procent mieszkańców stolicy i okolic wskazało lotnisko Warszawa – Modlin. Spośród mieszkańców Mazowsza (bez Warszawy) podróż z Modlina wybrałoby 65 procent, a z Radomia 21 procent.

*Badanie „Barometr lotniczy, czyli co mieszkańcy Mazowsza sądzą o CPK i lotnisku w Radomiu” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w ramach współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (500 – Warszawa i okolice, 500 – pozostała część Mazowsza). Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono w maju 2019 r.

Warszawskie Forum Samorządowe to organizacja skupiająca aktywistów miejskich, samorządowców i ludzi, których celem jest rozwój Warszawy. WFS nie jest związana z żadną partią polityczną i skupia osoby wywodzące się z różnych środowisk oraz organizacji. Liderem i założycielem Warszawskiego Forum Samorządowego jest Grzegorz Gruchalski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air: Nasi pasażerowie nie chcą latać z Radomia

Czarterowa linia lotnicza Enter Air zapytała swoich pasażerów „Z którego lotniska byłoby Pani/Panu najwygodniej ...

Hampton otwiera się na Mokotowie

Hampton by Hilton Warsaw Mokotów, hotel w środku biurowej części Mokotowa, rozpocznie działalność na ...

Polska i Kuba będą współpracować w turystyce

Zachęcanie firm turystycznych do udziału w targach turystycznych, wydawanie informatorów w językach narodowych i ...

W Hiszpanii najtaniej w Salamance

Salamanka, Grenada i Sewilla to najtańsze miasta w Hiszpanii na tegoroczne wakacje. Na drugim ...

AAAAgencję turystyczną sprzedam

Przepisy dyrektywy unijnej o usługach turystycznych i przepisy dyrektywy o ochronie danych osobowych sprawiają, ...

Meksykański samolot rozbił się zaraz po starcie

Samolot linii lotniczych Aeromexico rozbił się tuż po starcie z lotniska w Durango na ...