Upadek Wow Aira zaszkodził gospodarce Islandii

Materiały promocyjne

Bankructwo islandzkiej taniej linii lotniczej Wow Air miało wpływ nie tylko na turystykę przyjazdową do kraju, ale też na całą gospodarkę Islandii – donosi agencja informacyjna Bloomberg

Wow Air ogłosił niewypłacalność pod koniec marca tego roku. Upadek przewoźnika okazał się problemem nie tylko dla islandzkiej branży turystycznej, ale dla całej gospodarki. Dodatkowo Islandia ma za sobą słaby sezon połowów. Tamtejszy Bank Centralny zmniejszył stopę oprocentowania o pół punktu do 4 procent, zapowiedział również, że wzrost gospodarczy wyniesie 0,4 procent (wcześniejsze szacunki mówiły, że będzie to 1,8 procent).

Zobacz: „Islandzka linia lotnicza Wow Air zawiesiła loty”.

Linia lotnicza pomogła zmienić turystykę w największe źródło przychodów, a dzięki popularyzacji Islandii jako atrakcyjnego kierunku udało się uniknąć bankructwa, jakie groziło krajowi jeszcze dekadę temu. Wraz z zawieszeniem połączeń lotniczych spadła liczba przyjazdów z zagranicy. Powodem bankructwa Wow Aira były zmiany cen paliwa lotniczego i nadpodaż miejsc na rynku. Przewoźnik próbował pozyskać inwestorów, ale rozmowy nie przyniosły efektów.

Bank Centralny podał w oświadczeniu, że pogorszenie prognoz gospodarczych sprawia, że inflacja zmieni się znacząco w krótkim okresie – w tym roku ma dojść do 3,4 procent, po czym zacznie spadać do 2,5 procent w kolejnych dwóch latach. Instytucja zmieniła też szacunki dotyczące bezrobocia z 3,1 do 3,9 procent.

Czytaj też: „Islandia – bliżej niż myślisz”.

Rząd może pomóc gospodarce – w ostatnich latach zmniejszał zadłużenie, żeby stworzyć bufor bezpieczeństwa, Bank Centralny powiększał jednocześnie rezerwy obcych walut. Instytucja uspokaja, że choć bieżąca sytuacja jest wyzwaniem zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców, to gospodarka jest w o wiele lepszej sytuacji niż poprzednio.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kłopoty Wow Air. Linia zmniejsza liczbę samolotów

Islandzkie tanie linie lotnicze Wow Air borykają się z problemami finansowymi, a sposobem na ...

Zmiany menedżerskie w Grecosie

Paweł Malitka objął stanowisko szefa działu czarterów, Bogna Jaśkowiak opuszcza stanowisko dyrektora marketingu. W ...

Statek staranował zabytkową rezydencję w Stambule

Tankowiec płynący cieśniną Bosfor z Egiptu na Ukrainę uderzył w nabrzeże, taranując stojącą tuż ...

Polska kusi turystów białym uśmiechem

Polska to coraz ważniejszy punkt na mapie turystyki stomatologicznej. Na leczenie zębów przyjeżdżają przede ...

Rzym najlepszy na Wielkanoc

Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja i Francja to najpopularniejsze kierunki wybierane przez polskich turystów ...

Toruń wraca nad Wisłę

Na drewnianych łodziach na środku Wisły w Toruniu przedstawiciele 23 organizacji z województwa kujawsko-pomorskiego ...