PKP Intercity: Milion podróżnych do Kijowa

PAP

Połączenie, które uruchomiliśmy w 2016 roku, ma wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, pracujących w Polsce Ukraińców – turystów – mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk

Prezes dodał, że od momentu jego uruchomienia, błyskawicznie rośnie liczba podróżnych. – Statystyki są najlepszym dowodem na to, jak bardzo brakowało regularnych pociągów w takiej relacji – powiedział Chraniuk.

Regularne kursy międzynarodowego pociągu na trasie Przemyśl – Kijów – Przemyśl przez Lwów ruszyły pod koniec 2016 roku. W sierpniu następnego roku zdecydowano o uruchomieniu następnej pary pociągów tej relacji, zatrzymujących się dodatkowo w Winnicy, Tarnopolu i mieście Chmielnicki.

Alexandr Krasnoshtan reprezentujący Koleje Ukraińskie zauważył, że korzyści płynące z uruchomienia połączenia odczuwają nie tylko podróżni, którzy przekraczają granicę polsko-ukraińską. – Ogromne zainteresowanie, którym cieszy się pociąg relacji Przemyśl – Kijów przekłada się na mniejszą liczbę samochodów i autobusów oczekujących w kolejkach na granicy. Oznacza to oszczędność czasu dla podróżujących pomiędzy Polską i Ukrainą oraz ma bardzo korzystny wpływ na środowisko naturalne – powiedział.

W 2018 roku pociągi kursujące między Polską a Ukrainą przewiozły ponad 600 tysięcy pasażerów. Według danych PKP Intercity daje to stały wzrost podróżujących o ponad 250 procent rok do roku.

– Milionowy pasażer, którego postanowiliśmy wyróżnić, to dobry prognostyk na przyszłość. Zamierzamy więc dalej rozwijać siatkę międzynarodowych połączeń – dodał prezes PKP Intercity.

Na Mariana Kuca, pochodzącego z Przemyśla pasażera, który zakupił milionowy bilet, czekała niespodzianka przygotowana przez narodowego przewoźnika. Dostał bilet, dzięki któremu przez trzy miesiące będzie mógł podróżować pociągami PKP IC w Polsce.

Na stacji Przemyśl Główny, gdzie uhonorowano rekordowego podróżnego, obecni byli również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz marszałek sejmu Marek Kuchciński.

Szef resortu podkreślił, że połączenie kolejowe z Przemyśla do Kijowa to spełnienie oczekiwań podróżnych. – Zamierzamy nadal rozwijać i utrzymywać międzynarodowe kierunki. Trwają rozmowy z naszymi zagranicznymi sąsiadami o uruchomieniu pociągów do Rygi, Tallina i Bukaresztu. Węgrzy oraz Rumuni, z którymi współpracowalibyśmy w przypadku ostatniego połączenia, są nim żywo zainteresowani – powiedział. Adamczyk dodał, że na inwestycje kolejowe (strukturalne oraz taborowe) przeznaczono 77 miliardów złotych.

Marszałek sejmu zwrócił również uwagę na rosnące zainteresowanie pasażerów przewozami międzynarodowymi. Podkreślił, że niektóre mogą mieć także znaczenie dla rozwoju turystyki.

– Planujemy reaktywację linii kolejowej biegnącej z Malhowic koło Przemyśla do ukraińskiego Chyrowa. Wiązałoby się to z ponownym uruchomieniem kolejowego przejścia granicznego Niżankowice – Malhowice. W perspektywie jest także reaktywacja pociągów na trasie Zagórz – Krościenko – Chyrów – dodał Kuchciński.

Marszałek wspomniał o nowym pomyśle uruchomienia ekspresu z Odessy do Paryża przez Lwów, Przemyśl i Drezno. – Pomysłem zainteresowani są Niemcy, z którymi prowadzimy na ten temat rozmowy – przyznał Kuchciński.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair z wcześniejszą odprawą on-line

Ryanair umożliwia odprawę on-line nawet na 60 dni przed wylotem. Usługa jest dostępna dla ...

Malowanie katedry Notre Dame światłem

Z okazji rocznicy zakończenia I Wojny Światowej, zwanej w Europie Zachodniej Wielką Wojną, Paryż ...

Szczyrk gotowy do sezonu narciarskiego

W Szczyrku powstały nowe wyciągi i systemy naśnieżania. To jest już inny, nowoczesny Szczyrk ...

Niemcy wakacje wybierają długo

28 dni wynosi u niemieckich turystów średni okres między rozpoczęciem poszukiwania oferty wyjazdu a ...

Wirtualna podróż w rzymskich Termach Karakalli

Wyjątkowa podróż w czasie czeka na zwiedzających rzymskie Termy Karakalli. Każdy może otrzymać tam ...

LOT na wspólnym bilecie z Alaską Airlines

Dzięki porozumieniu z Alaską Airlines podróżni LOT-u będą mogli się dostać do miejsc, których ...