Enter Air: Nasi pasażerowie nie chcą latać z Radomia

Filip Frydrykiewicz

Czarterowa linia lotnicza Enter Air zapytała swoich pasażerów „Z którego lotniska byłoby Pani/Panu najwygodniej latać?” i dała do wyboru trzy porty…

Enter Air przeprowadził ankietę wśród swoich pasażerów. Rozdał je wszystkim korzystającym z 228 lotów tego przewoźnika startujących między 30 czerwca a 28 lipca 2019 r. z Warszawy do 43 miejsc wakacyjnych w 18 krajach, takich jak Grecja, Hiszpania, Turcja, Kenia, Wyspy Zielonego Przylądka i Zanzibar. Byli to klienci Itaki, TUI Poland, Rainbowa i Corala Travel. Łącznie przewoźnik dostał 9 129 wypełnionych ankiet.

Zapytał ich: Z którego lotniska byłoby Pani/Panu najwygodniej latać? I podał do wyboru trzy odpowiedzi: z Lotniska Chopina w Warszawie, lotniska w Modlinie i lotniska w Radomiu.

88,5 procent ankietowanych wskazało jako najwygodniejsze dla siebie lotnisko Lotnisko Chopina, 6,5 procent wybrało Modlin, a 5 procent planowane lotnisko w Radomiu. Zdecydowana większość respondentów (82,6 procent) uważa też, że nawet krótszy o kilka minut lot nie zrekompensuje im niedogodności związanych z koniecznością dojazdu do Radomia, a 79,7 procent nie chce, żeby Okęcie było portem wyłącznie przesiadkowym.

Nawet ci, którzy mieszkają bliżej Radomia częściej wybierali port w Warszawie. Z Radomia chciałoby latać jedynie 458 ankietowanych osób, które jako miejsce zamieszkania wskazywały najczęściej województwa: mazowieckie (poza Warszawą), lubelskie i świętokrzyskie. Większość ankietowanych mieszkańców tych województw jako preferowane lotnisko wskazało jednak Lotnisko Chopina.

Czytaj zapis debaty: „Itaka wybrała Radom. Czy inni pójdą w jej ślady?”.

– Liczba chętnych do latania z Radomia nie zapełni nawet połowy samolotu latającego przez rok na najpopularniejszej trasie, a pasażerowie chcą przecież latać w różne miejsca -komentuje cytowany w komunikacie firmy członek jej zarządu i dyrektor generalny Grzegorz Polaniecki. – Ruch lotniczy z Radomia nie ma i nigdy nie będzie miał racji bytu.

40 procent spośród wszystkich osób, które udzieliły odpowiedzi w ankiecie mieszka w Warszawie, a kolejnych 27,3 procent w województwie mazowieckim (poza Warszawą). 32,6 procent ankietowanych reprezentowało pozostałe województwa. Najliczniej reprezentowane były: łódzkie – 6,5 procent, lubelskie – 4,7 procent i podlaskie – 3,3 procent. Wśród respondentów znalazły się także osoby mieszkające za granicą (na Litwie, Białorusi, w Szwecji czy Stanach Zjednoczonych) – wyjaśnia przewoźnik w komunikacie.

Najczęściej na lotnisko ankietowani dojeżdżają własnym samochodem (41 procent). Ponad jedna czwarta (28 procent) z nich korzysta z taksówek, a jedną szóstą (17 procent) podwozi ktoś znajomy lub rodzina. Jedynie 14 procent dociera na lotnisko komunikacją publiczną.

Na wakacje samolotem czarterowym najczęściej podróżują pary (39 procent) i rodziny z dziećmi (36 procent). W większych grupach wypoczywa natomiast 20 procent ankietowanych, a około 5 procent wyjeżdża samotnie.

Prawie 44 procent ankietowanych lata na wakacje raz w roku, a kolejne 32 procent częściej. Raz na kilka lat na zagraniczne wakacje z biurem podróży decyduje się 15 procent. Wśród ankietowanych pasażerów najmniej liczną grupę stanowiły osoby, które na taki sposób spędzenia urlopu zdecydowały się pierwszy raz. Taką odpowiedź wskazało 9 procent respondentów.

– Administracja państwowa i porty lotnicze dążą do wyrzucenia polskich turystów z Lotniska Chopina, które ma stać się portem przesiadkowym dla zagranicznych pasażerów – komentuje wyniki ankiety Polaniecki. – Opinie ekspertów są bardzo krytyczne wobec takiego pomysłu, dlatego zdecydowaliśmy się spytać o zdanie najbardziej zainteresowanych, czyli naszych pasażerów. Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości, że lotnisko w Radomiu to projekt realizowany wbrew pasażerom, który nie ma logicznego uzasadnienia. Na projekt zmarnowane zostaną ogromne pieniądze, które mogłyby posłużyć na poprawę infrastruktury tam, gdzie to jest potrzebne.

Czytaj też: „Nowy wykonawca rozbierze terminal w Radomiu”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emilewicz: Pomożemy branży turystycznej, ale nie kosztem TFG

Polska turystyka straciła już około 400 mln złotych w wyniku koronawirusa – minister rozwoju ...

Amadeus, Chrome River i Bosch: rusza współpraca

Bosch rozpoczyna cyfryzację obsługi podróży służbowych pracowników. Koncern wdroży system rezerwacji Amadeusa. Będzie on ...

SnowShow – najlepiej zorganizowane wyjazdy na narty i snowboard!

Zastanawiasz się, gdzie jechać w Alpy na narty lub snowboard? Rozmawiamy z Michałem Starkowskim, ...

Itaka i Rainbow w zarządzie PIT

Piotr Henicz wiceprezes Itaki i Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow zostali dokooptowani do zarządu Polskiej ...

Niemiecka turystyka – milion noclegów więcej

Ostatni rok niemiecka branża turystyczna zaliczy do udanych. Do listopada Federalny Urząd Statystyczny odnotował ...

Ryanairem z Krakowa do Bordeaux

Dzisiaj wystartował pierwszy samolot irlandzkiego przewoźnika ze stolicy Małopolski do francuskiego Bordeaux To jedna ...