Najtańsza linia lotnicza na świecie to…

Fotorzepa, Ryszard Waniek

Najlepsze oferty mają linie lotnicze z Azji i z Bliskiego Wschodu, Primera Air wygrywa na trasach transatlantyckich, a Ryanair na europejskich, wynika z analizy 1,5 miliona taryf ekonomicznych

Rome2rio, australijska platforma do planowania podróży, przeanalizowała 1,5 miliona taryf w klasie ekonomicznej w 200 liniach lotniczych na świecie z dwóch miesięcy. Na tej podstawie przygotowała trzeci już raport „Global flight report”. Okazuje się, że średnia cena jaką płaci pasażer za kilometr lotu wzrosła z 17,75 w 2016 roku do 18,8 centa amerykańskiego w obecnym, a najtańszą linią lotniczą na świecie jest australijska Tigerair, w której kilometr kosztuje średnio zaledwie 6 centów.

Przewoźnik ten wygrywa zarówno w zestawieniu ogólnym, jak i w kategorii połączeń krajowych. W tej ostatniej na ostatnim miejscu znalazł się amerykański Charterlines, któremu płaci się 1,26 dolara za kilometr.

Porównanie na trasach międzynarodowych pokazuje, że najlepszą propozycję dla pasażerów ma Air Asia (7 centów za kilometr), najdrożej jest natomiast w Air Dolomiti (48 centów za kilometr). Z kolei polski LOT w przeliczeniu kosztuje 21 centów za kilometr, co plasuje go na 152 pozycji w zestawieniu cen biletów za granicę.

Analiza kosztów połączeń w poszczególnych regionach świata pokazuje, że najlepsze oferty mają przewoźnicy z Azji i Bliskiego Wschodu. Tu palma pierwszeństwa przypada Grupie Air Asia. Choć niektórzy przewoźnicy są naprawdę tani, to klienci często wybierają oferty linii, w których średnia cena jest wyższa. Przykładem mogą być loty z Wielkiej Brytanii do Azji i Australii. Choć australijski Qantas znajduje się na ósmym miejscu w zestawieniu, to klienci kupują przeloty w te regiony świata w Etihad (miejsce 6), Royal Brunei Airlines (19), China Southern (20) i Emirates (25).

Za podróż na trasach europejskich najmniej za kilometr lotu żąda Ryanair (numer 7 w globalnym zestawieniu), mimo podniesienia cen z 9 do 10 centów (2016 wobec 2018 roku), kolejny jest Wow Air z lotami na Islandię (miejsce 9, 10 centów), a dalej Wizz Air (13 centów za kilometr, 53 miejsce w rankingu).

W wypadku rejsów transatlantyckich z Wielkiej Brytanii najtaniej będzie jeśli wsiądzie się do Primera Air (miejsce 4, 9 centów za kilometr). Analitycy zwracają uwagę, że Virgin Atlantic to jedna z niewielu linii, która obniżyła średnią cenę w stosunku do zestawienia z 2016 roku. Obecnie przeciętna stawka wynosi 13 centów, dwa lata wcześniej było to 17 centów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Artur Rezner pokieruje sprzedażą w Neckermannie

Znany menedżer, specjalista od sprzedaży i kontaktów z siecią agentów Artur Rezner przechodzi z ...

Wiadomo już oficjalnie: egipskie wizy podrożeją

Do polskiej ambasady w Egipcie dotarła oficjalna odpowiedź tamtejszego Ministerstwa Turystyki w sprawie nowych ...

Profit Hotel: Jest dobrze, będzie lepiej?

O rozkwicie hotelarstwa, zagrożeniach dla rozwoju i problemach ze znalezieniem pracowników dyskutowano podczas konferencji ...

Funclub zaprasza do nowych autokarów

Z początkiem grudnia na drogi wyjadą dwa nowe autokary – irizary i8 Platinum+. Będą ...

Ponad ćwierć miliona pasażerów we Wrocławiu

Wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 17 procent pasażerów więcej niż przed rokiem. Te wyniki notują ...

Grecos: Mamy najlepsze rodzinne hotele

Na opublikowanej niedawno liście 25 najbardziej rodzinnych, według użytkowników TripAdvisora, hoteli w Grecji osiem ...