Afganistan: Rozbity samolot szpiegowski czy pasażerski?

Samolot pasażerski rozbił się w dystrykcie Deh Yak w prowincji Ghazni – poinformowały lokalne media. Władze zaprzeczają. Inne doniesienia wskazują, że maszyna mogła należeć do wojska.

Informację o katastrofie podał Khaliqdad Akbari, członek lokalnej rady prowincji. Według niego samolot powodem katastrofy była awaria techniczna. Arif Noori, rzecznik biura gubernatora prowincji Ghazni, potwierdził katastrofę, do której miało dojść o godz. 13.10 lokalnego czasu.

Na pokładzie samolotu znajdować się miały 83 osoby. Nie ma żadnych oficjalnych doniesień o ofiarach.

Afgańska telewizja informacyjna Tolo News poinformowała, że samolot runął na ziemię na terenie kontrolowanym przez talibów. Źródło stacji podało, że na miejsce katastrofy zostaną w związku z tym wysłane afgańskie siły specjalne.

Jak powiedział rzecznik, samolot rozbił się i zapalił z przyczyn technicznych.

Według pierwszych doniesień, samolot miał należeć do afgańskich narodowych linii lotniczych Ariana Afghan Airlines. Ich szef zaprzeczył jednak, by doszło do katastrofy którejś z jej maszyn. Podobne oświadczenie wystosował afgański Urząd Kontroli Ruchu Lotniczego. „Do chwili obecnej nie potwierdzono żadnych ofiar wśród ludności cywilnej, a wszystkie loty Ariana Airlines odbywają się normalnie. Również wszystkie inne linie lotnicze zapewniły o braku problemów w swojej działalności” – podano w komunikacie.

Szef portu lotniczego w Kandaharze powiedział, że dziś lotnisko obsługiwało dwa loty pasażerskie i oba „odbyły się normalnie”.

Cytowany przez Tolo News gubernator prowincji Ghazni Wahidullah Kalimzi potwierdził jednak katastrofę samolotu. Powiedział też, że do dystryktu Deh Yak docierają siły bezpieczeństwa. Samolot miał lecieć z Herat na zachodzie kraju do leżącego na wschodzie Ghazni.

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpańscy hotelarze nie będą obniżać cen

Na zimę hotelarze z Wysp Kanaryjskich obniżają ceny, żeby pozyskać klientów i złagodzić skutki ...

InterContinental poprowadzi Holiday Inn Mokotów

InterContinental Hotels Group podpisał umowę franczyzową z 5th Avenue Holding. Koncern poprowadzi hotel Holiday ...

Zieleniec Ski Arena buduje nową kolejkę linową

Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena rozpoczęła przygotowania do sezonu narciarskiego. Jednym z najważniejszych elementów ...

Targi gastronomiczne i hotelarskie zapraszają

270 wystawców z 14 krajów zaprezentuje swoje produkty i usługi, w tym wiele nowości, ...

Izraelska turystyka liczy, że ruszy wiosną. Na razie kraj ma trzeci lockdown

Turyści z państw uznanych za bezpieczne mogliby przyjeżdżać do Izraela od kwietnia. Na granicy ...

Londyn Luton nową bazą Wizz Aira

Od 18 czerwca należący do taniej linii lotniczej Wizz Air airbus A380 będzie latał ...