Linie lotnicze: Latamy na pusto

Fot. AFP

W związku ze strachem towarzyszącym epidemii koronawirusa pasażerowie linii lotniczych odwołują rezerwacje. Samoloty latają prawie puste. Czasami to się opłaca.

O co chodzi? Do wykonywania pustych (lub prawie pustych) przelotów przyznały się właśnie linie Virgin Atlantic. – Popyt spadł dramatycznie, czasem jesteśmy więc zmuszeni latać pustymi samolotami, żeby nie stracić cennych slotów na lotniskach – wyjaśnia prezes Virgin Atlantic Shai Weiss, cytowany przez BBC.

Czytaj także: Koronawirus: Lufthansa chce pomocy państwa 

Przepisy unijne mówią, że dostęp do tzw. slotów (okienek czasowych na starty) na lotniskach zależy od wykonywania operacji lotniczych. Obowiązuje zasada „korzystaj albo trać”. Sloty lotniskowe muszą być wykorzystywane przez 80 procent czasu. Brak przelotów równa się ich utracie, często na rzecz konkurentów. Przywrócenie oznacza konieczność przeprowadzenia ponownie negocjacji. W efekcie przewoźnicy, którzy nie chcą stracić dostępu do lotnisk takich jak np. Heathrow decydują się na latanie z pustymi fotelami. To, że samoloty latają prawie bez pasażerów nie tylko z londyńskich lotnisk łatwo można zaobserwować po cenach biletów – teraz są one bardzo małe, a dodatkowo przewoźnicy godzą się na bardzo elastyczne warunki, na przykład umożliwiają darmowe zmiany terminu rezerwacji.

Sytuację zauważyli już urzędnicy. Brytyjski resort transportu wystosował pismo do Komisji Europejskiej z sugestią, by poluzowała przepisy na czas epidemii Covid-19.

W związku z epidemią zasada ta została już zawieszona na trasach do Chin i Hongkongu, ale na innych wciąż obowiązuje. Linie lotnicze lobbują teraz za tym, by zawiesić zasadę na czas epidemii.

Mogą Ci się również spodobać

Sindbad kupił 16 autokarów

Sindbad odnawia i powiększa flotę – odebrał w fabryce w niemieckim Ulmie 16 autokarów ...

Berlin ma największego Hamptona

W samym sercu niemieckiej stolicy otwarto hotel Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz ...

Kapryśna pogoda nie sprzyja hotelarzom

Liczba styczniowych rezerwacji we współpracujących z nami obiektach spadła o 24 procent – podaje ...

Turcja – koniec stanu wyjątkowego

Władze w Ankarze postanowiły nie przedłużać stanu wyjątkowego, który trwał dwa lata W lipcu ...

Grecos: Otwórz się na wielkie greckie wakacje

Pokażę wam Grecję, jakiej nie znacie – w ten sposób rozpoczyna się ogólnopolska kampania ...

Hampton by Hilton stanie w Olsztynie

Hampton by Hilton Olsztyn dołącza do grona 5 inwestycji realizowanych przez sieć hoteli Hilton ...