Łącznie w ubiegłym roku z krakowskiego lotniska skorzystało o ponad 760 tys. pasażerów więcej niż w roku 2015. Zanotowano także 15 proc. wzrost liczby operacji lotniczych, których wykonano 41,9 tys.

Jak przypomniał w poniedziałek prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, w porównaniu z poprzednim sezonem zimowym, liczba połączeń z krakowskiego lotniska wzrosła o trzynaście, a na dziesięciu kierunkach wzrosła częstotliwość oferowanych lotów.

Przełożyło się to na statystyki ostatnich dwóch miesięcy, z których grudzień zakończył się najwyższym wzrostem ruchu pasażerskiego w 2016 roku - obsłużono o 26 procent więcej pasażerów niż w grudniu 2015 r. Łącznie w ubiegłym miesiącu z Kraków Airport skorzystało prawie 387 tys. pasażerów. Wzrost zanotowano także w liczbie operacji lotniczych, których wykonano 3254 (plus 25 procent).

Prognozy krakowskiego lotniska na ten rok zakładają cztero- lub nawet sześcioprocentowy wzrost ruchu pasażerskiego. Wiele zależeć będzie od cen paliwa i sytuacja politycznej w krajach, do których latają z Krakowa linie lotnicze.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie zimowym lotnisko oferuje 65 połączeń regularnych do 57 portów w 17 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie.