Popatrz na Anglię z góry i z oboku

Najnowszą atrakcją Londynu jest platforma widokowa na wieżowcu The Shard. VisitBritain, organizacja odpowiedzialna za promowanie Wielkiej Brytanii, ułożyła z tej okazji listę najlepszych punktów widokowych w kraju

Publikacja: 24.02.2013 16:34

Oto lista 11 najlepszych punktów widokowych i widoków Wielkiej Brytanii:

Wieżowiec The Shard, Londyn

Kilkupoziomowa, szklana platforma widokowa zlokalizowana na szczycie najwyższego wieżowca w Europie - The Shard (budynek ma 310 m). Można stąd podziwiać 360 - stopniową panoramę Londynu (www.theviewfromtheshard.com).

Wzgórze Glastonbury Tor, hrabstwo Somerset, południowo-zachodnia Anglia

Zobacz zdjęcia

Istnieją rozmaite legendy związane z tym sławnym, mającym ponad 150 metrów wzgórzem, na którego szczycie wznoszą się ruiny wieży kościoła św. Michała. Podobno znajdował się tu grób króla Artura, a także miejsce ukrycia świętego Grala. Choć nie udało się tego potwierdzić, jedno jest pewne - rozpościera się stąd piękny widok na trzy malownicze hrabstwa południowo-zachodniej Anglii: Somerset, Dorset i Wiltshire (www.glastonburytor.org.uk).

Wyzwanie Trzech Szczytów (National Three Peaks Challenge) – Ben Nevis, Scafell Pike, Snowdon

Żądni przygód podróżnicy powinni rozważyć udział w wyprawie zwanej Wyzwaniem Trzech Szczytów. Polega ono na zdobyciu w ciągu 24 godzin trzech najwyższych gór: Szkocji (Ben Nevis - 1344 m n.p.m.), Anglii (Scafell Pike - 978 m) i Walii (Snowdon - 1085 m). Niezapomniane widoki gwarantowane.

Bar Cloud 23 w Beetham Tower, Manchester, północno-wschodnia Anglia

Panoramę Manchesteru można podziwiać w barze Cloud 23, zlokalizowanym w najwyższym budynku w mieście - Beetham Tower (ok. 168 m). Chłodne koktajle i wyśmienite jedzenie uatrakcyjnią spędzony tam wieczór (www.cloud23bar.com).

Wzgórze Calton Hill, Edynburg, Szkocja

Ze szczytu wzgórza Calton Hill, znajdującego się w samym centrum stolicy Szkocji, rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Można stamtąd zobaczyć m.in. zamek królewski, główną ulicę miasta Princes Street oraz pagórkowaty Holyrood Park. Na wzgórzu znajduje się dawne obserwatorium astronomiczne, wzorowane na greckim Panteonie oraz wieża upamiętniająca admirała Nelsona.

Klify Siedmiu Sióstr, hrabstwo Sussex, południowa Anglia

Białe, kredowe klify Siedmiu Sióstr są częścią Heritage Coast, czyli fragmentu wybrzeża uznawanego za ważne dziedzictwo przyrodnicze ze względu na naturalne piękno i znaczenie dla nauki. Warto zejść na plażę, by podziwiać je w pełni na tle nieba i morza. Z klifów rozpościera się piękny widok na kanał La Manche (www.sevensisters.org.uk).

Restauracja Six w Baltic, Newcastle Gateshead, północno-wschodnia Anglia

Restauracja Six, położona na dachu Bltic Centre for Contemporary Art, słynnego centrum sztuki współczesnej w Newcastle Gateshead, umożliwia podziwianie widoku na nabrzeże Gateshead Quayside i całe Newcastle (www.sixbaltic.com).

Wał Hadriana (Hadrian's Wall), północna Anglia

Wybudowany z rozkazu cesarza Hadriana, rzymski mur obronny o długości 117 kilometrów i wysokości 6 metrów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wał rozciąga się od wschodniego do zachodniego wybrzeża północnej Anglii. Warto wybrać się na spacer wzdłuż tej fortyfikacji, by poczuć atmosferę dawnych czasów i podziwiać niesamowite widoki na okolicę.

Restauracja Panoramic 34 w West Tower, Liverpool

Na 34. piętrze wieżowca West Tower, na wysokości 100 metrów nad poziomem morza, znajduje się restauracja Panoramic 34. Przez jej okna, sięgające od podłogi do sufitu, można podziwiać panoramę Liverpoolu (www.panoramic34.com).

Szczyt Bidean nam Bian, Scottish Highlands, Szkocja

Wycieczka na Bidean nam Bian (1150 m), najwyższy szczyt w pobliżu urokliwej doliny Glencoe w Scottish Highlands, to świetna okazja, aby zobaczyć jedne z najpiękniejszych krajobrazów Szkocji.

Bar Vista w hotelu Trafalgar, Londyn

Najlepszy widok na zatłoczone ulice Londynu i pobliski Trafalgar Square zapewni bar Vista znajdujący się na dachu hotelu Trafalgar (www.thetrafalgar.com/vista-homepage).

Źródło: VisitBritain

Oto lista 11 najlepszych punktów widokowych i widoków Wielkiej Brytanii:

Wieżowiec The Shard, Londyn

Pozostało 97% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek