Chodzi o lotniskach  Kigoma, Bukoba, Tabora, Shinyanga i Sumbawanga. Po zakończeniu prac współfinansowanych przez EBI port  spełniać międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Pożyczka w wysokości 50 mln zł zostanie udzielona na 20 lat. Rozbudowa tych pięciu portów jest jednym z priorytetów rządu Tanzanii i została uwzględniona w dziesięcioletnim programie rozwoju infrastruktury transportowej kraju.

Rozbudowa lotnisk ma przyczynić się do rozwoju gospodarki kraju i wsparcia rozwoju sektora prywatnego przez poprawę połączeń zarówno krajowych, jak i zagranicznych. - Poprawa infrastruktury transportowej Tanzanii jest niezbędna, by kraj mógł się rozwijać. Europejski Bank Inwestycyjny jest zaangażowany we wspieranie  projektów transportowych we wschodniej Afryce – mówi wiceprezes  EBI Plutarchos Sakellaris.

Modernziacja pięciu głównych  portów lotniczych  będzie obejmować  budowę betonowych pasów startowych. Korzystanie z obecnych – ziemnych i trawiastych jest niemożliwe w porze deszczowej.  Planowane prace obejmują  budowę  stanowisk postojowych dla samolotów i poprawę dostępu do portów.

Inwestycja jest współfinansowana przez Bank Światowy. Przebudowa portów ma zakończyć się do połowy 2014 r.