Od kiedy wsiadłeś na pokład, ograniczenia znikają, jak chmura na czystym, błękitnym horyzoncie.

Będziesz odtąd pływać na grzbiecie srebrzystych fal z delfinami, jako towarzyszami zabawy. Zawiniesz do portów, odwiedzisz miasta, zwiedzisz zabytki. A przede wszystkim odkryjesz dziewicze plaże, przyjemność wędkowania i ulegniesz romantyzmowi rubinowych zachodów słońca.

Alonnisos – wyspa mitów i dzikiej natury

Ta obdarzona surowym naturalnym krajobrazem, otoczona mniejszymi wyspami układającymi się w archipelag, to najbardziej na północ wysunięta wyspa Sporadów, idealna dla tych, którzy chcą się zrelaksować i cieszyć spacerami w cieniu piniowych lasów, oliwnych gajów i sadów.

Znajdą tu Narodowy Park Morski Sporadów Północnych – schronienie dla rzadkich ptaków, delfinów i fok mniszek śródziemnomorskich, monachus monachus.

Skąd Argonauci wyruszyli po Złote Runo

Alonnisos była jedną z pierwszych zamieszkanych wysp Morza Egejskiego, o czym świadczą pozostałości osadnictwa neolitycznego odkryte na przylądku Kokkinokastro (gr. Czerwony Zamek).

„Ikos”, jak nazywano wyspę w starożytności, zamieszkiwał Stafylos, syn Dionizosa i Ariadny. Ten mit wyjaśnia silne związki wyspy z produkcją wina. Winorośl uprawia się tu od starożytności. Stągwie z pieczęcią „Ikion” krążyły po całym starożytnym świecie, potwierdzając sławę wyspy, jako producenta doskonałego wina

Według mitu na Alonnisos pochowano Peleusa, ojca Achillesa. Stąd druga nazwa wyspy to Achilliodromia, przez lata przetrwały różne wersje tej nazwy: Hiliodromia, Liadromia, Diadromia.

Pozostając w kręgu mitów i literatury – ponieważ wyspa leży na skrzyżowaniu szlaków morskich to właśnie stąd Jazon i Argonauci wyruszyli do Kolhidy, aby odzyskać Złote Runo, a statki Achajów odpłynęły na podbój Troi.

Dawną potęgę morską wyspy potwierdzają liczne wraki statków z czasów klasycznych i bizantyjskich rozsiane na dnie morza. Podróżnicy, jak renesansowy włoski podróżnik Christophoro Buodelmondio w 1420 roku, zauważyli, że mieszkańcy byli bardzo doświadczonymi żeglarzami, znającymi się świetnie na nawigacji.

Po dotarciu na wyspę współcześni żeglarze trafią do Patitiri, stolicy wyspy i zarazem malowniczego portu z pięknym brukowanym nabrzeżem. Miasto nazwę wzięło od pras winiarskich używanych przez mieszkańców.

Wcześniej stolica mieściła się w położonej nieopodal Chorze (Stara Wieś). Stoi tam średniowieczny zamek, z którego rozciąga się rozległy widok na morze, kamienne domy z dziedzińcami, wąskie brukowane uliczki i liczne kościoły. Kompleks oddaje charakter typowej greckiej osady na wyspie.

Ścieżka z Chory prowadzi do kościoła Agioi Anargyroi, dokąd można wybrać się na spacer po gęstym lesie sosnowym.

W Milii, zielonym idyllicznym miejscu, podróżni odnajdą Międzynarodową Akademię Homeopatii, która podtrzymuje głęboko zakorzenione tradycje medycyny ludowej, pielęgnowane dzięki cudownym ziołom rosnącym na wyspie.

Miłośnicy morza znajdą również na Alonnisos przepiękne plaże (Megalos Mourtias, Steni Vala, Milia, Chrisi Milia, Marpounta) z krystalicznie czystą wodą, które zapewnią im niezapomniane chwile ciszy i spokoju.

Sześć klejnotów Alonnisos

Warto spędzić dzień na łodzi, aby odwiedzić niezamieszkane wysepki wokół Narodowego Parku Morskiego Północnych Sporadów. Każda jest atrakcyjna z innego powodu.

- Yioura ma jaskinię stalaktytową, w której mieli chronić się cyklopi z epopei Homera, a według najnowszych badań ludzie zamieszkiwali ją już w IX wieku przed naszą erą.

- Kyra-Panagia (lub Pelagonissi) należy do mnichów z Góry Athos. Znajduje się tu XII-wieczny klasztor i jeden z największych naturalnych portów Morza Śródziemnego, zatoka Planitis, dobrze zachowany młyn i odrestaurowana prasa do oliwek i wina.

- Piperi stanowi główną strefę parku narodowego, w której gnieżdżą się foki i ptaki morskie. Ze względu na ich bezpieczeństwo i spokój podpływanie łodzią jest zabronione.

- Ksiro (lub Peristera) szczyci się dziewiczymi piaszczystymi plażami.

- Na Skatzourze z kolei mnisi postawili imponujący klasztor Evaggelistria.

- A nad wulkaniczną Psathourą dominuje jedna z najwyższych (28,9 metra) na Morzu Egejskim, zbudowaną przez Francuzów w 1895 roku, latarnia morska. Można tu „zwiedzić” też ruiny zatopionego starożytnego miasta, widoczne tuż pod powierzchnią wody.

Warto skorzystać z okazji i cieszyć się swobodną atmosferą tej spokojnej wyspy. Wmieszać się w zajętych swoimi sprawami mieszkańców, którzy z pasją kultywują zwyczaje i tradycje przodków. Przez całe lato można tu wziąć udział w licznych uroczystościach, jak na przykład inscenizacja tradycyjnego wesela, 15 sierpnia, lub omłoty w połowie lipca. Na pełnych wrażeń podróżników czekają na Alonnisos specjały lokalnej kuchni: zupa rybna kakavia, placek serowy, grillowane figi z miodem i ciasto orzechowe.

Przed odpłynięciem z wyspy nie można zapomnieć też o zakupie fouskakii (tradycyjnych pączków), hamalii (słodyczy w kształcie trójkąta z pysznym nadzieniem, posypanych cukrem pudrem) i przepysznych delikatesów z migdałów.

Skyros

Skyros

Skiros – wyspa skalnych grot i angielskiego poety

Ta najbardziej na południe położona wyspa Sporadów leży tylko trzy i pół godziny drogi od Aten.

Wiąże się z nią kilka mitów, odnoszących się do legendarnych bohaterów, takich jak król Dolopów Likomedes, Tezeusz, Achilles i jego syn zrodzony z romansu, Neoptolemos.

Na Skiros zostawiło swoje ślady wielu zdobywców, którzy brali wyspę w posiadanie przez wieki. Doskonale obrazują to tradycje, obyczaje i architektura wyspy. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem akcji, czy desperacko pragniesz beztroskich chwil pod słońcem, Skiros ma do zaoferowania każdemu wyjątkowe wrażenia.

Po dotarciu na wyspę napotkasz malowniczy port Linaria. Zaledwie dziesięć kilometrów dalej znajduje się piękna Chora, amfiteatralnie zbudowana wokół bizantyjskiego zamku, który zajmuje miejsce starożytnej cytadeli.

Spacerując brukowanymi ulicami można podziwiać architekturę domów mieszkalnych z ich charakterystycznymi płaskimi dachami i udekorowanymi malunkami ścianach. Napotka się też wiele zabytków.

Najważniejszy z nich to zamek z czasów okupacji weneckiej. Przy wejściu można zobaczyć oddanego w marmurze lwa i pozostałości murów cyklopowych i bizantyjskich. Widok z zamku na wyspę, morze i pozostałe wyspy Sporadów Północnych zachwyci każdego.

Skyros

Skyros

W zamku znajdują się ruiny kościoła z IX wieku i zamek-klasztor Agios Georgios (X w.). W tym ostatnim, wśród darów, lśni złoty medal podarowany przez pierwszego greckiego mistrza olimpijskiego, Spyrosa Louisa. Louis zdobył go podczas igrzysk w Atenach w roku 1896, wygrywając maraton.

Warto też wstąpić do Muzeum Sztuki Ludowej Manosa i Anastasii Faltaitsów, założone przez tych etnografów w 1964 roku w parku Skyriton i gromadzące liczne lokalne pamiątki, jak stroje, rzeźby i ceramikę.

Ale to nie wszystkie atrakcje Chory. Zaliczają się do nich Palaiopyrgos (Stara Wieża), największą wieża starożytnego muru pelasgijskiego na wyspie, mały kamienny teatr, w którym latem odbywają się wydarzenia kulturalne, w tym festiwal wyspy, i Muzeum Archeologiczne, które może pochwalić się znaleziskami sięgającymi od wczesnego okresu helleńskiego do czasów rzymskich, a także wyposażenie typowego domu mieszkańców wyspy, Skyriano Spiti, na które składają się rzeźbione meble, malowane płytki ceramiczne, sprzęty gospodarstwa domowego i urządzenia rolnicze.

Główna ulica, Megali Strata, prowadzi na plac Kyprou, znany również jako plac Ruperta Brooke’a, nad którym dominuje posąg tego angielskiego poety, który zawitał na Skiros w roku 1915 i tu wkrótce zmarł i został pochowany.

Dwa oblicza Skiros

Na Skyros można wygrzewać się na jednych z najpiękniejszych plaż w Grecji! Krystalicznie czyste wody, złociste piaszczyste plaże i zachwycające krajobrazy zdominowane przez schodzące na sam brzeg pinie tworzą wyjątkową scenerię, idealną na błogie chwile relaksu.

Najbliższe plaże to Magazia, Molos, Papa do Houma i Lino. Rozległa piaszczysta Molos jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miejsc na wyspie. Na północy z kolei słynne plaże to Petritsa, Kyra Panagia, Agios Petros i Theotokos.

Główną cechą wyspy jest jej charakterystyczny podział. Część północna, zielona, jest zdominowana przez bujne lasy piniowe. Tu rozsiane są malownicze osady, z których każda jest nieodzowną częścią wyjątkowej całości. Południe odznacza się z kolei krajobrazem dzikim skalistym, a przez to zniewalająco pięknym. Góruje nad nim Kochylas, najwyższa góra wyspy.

Magazia, Molos i Gyrismata to słynne nadmorskie kurorty, które ciągną się wzdłuż dużej piaszczystej plaży, nadającej się również do uprawiania sportów wodnych.

W Magazi można zobaczyć kościół Agios Georgios, a w Pourii podziwiać starożytny kamieniołom. Tutaj też stoi kościół Agios Nikolaos, wykuty bezpośrednio w nabrzeżnej skale, a w pobliżu widać odrestaurowany wiatrak, w którym działa restauracja i bar. Znajdują się one odpowiednio 3 i 4 km na północ od Chory.

Aspous to wspaniała nadmorska wioska, 4,5 km na południe od Chory, czeka na gości przy drodze prowadzącej z portu. Legenda głosi, że Achilles rozpoczął swoją podróż do Troi z sąsiedniej zatoki Achilli. Warto również odwiedzić tutejszy warsztat garncarski, a po 45 minutach spaceru dotrzeć do kaplicy proroka Eliasza (1,5 km na południe), z której można zobaczyć panoramę okolic wyspy.

Acherounes, 10 km na południe od Chory, to nadmorska osada, która dzięki niekończącym się piaszczystym plażom przyciąga miłośników sportów wodnych. Nieopodal natkniemy się na miejski tor wyścigowy, ze słynnymi kucami lokalnej rasy (ich wysokość nie przekracza w kłebie 1,1 metra). Ich przodkowie żyli w czasach paleolitu, a podobna rasa występuje również na Wyspach Szetlandzkich.

Pefkos, 11 km na południowy zachód od Chory, to zalesiona zatoczka z kuszącą plażą. Nieco dalej stoi kościół Agios Panteleimonas, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na morze. Stąd zaczyna się wspaniały szlak prowadzący na północ w kierunku zatoki Agios Fokas.

Na liście miejsc do odwiedzenia jest jeszcze Atsitsa, nadmorska wioska, której nazwa pochodzi od pobliskiej wyspy. Leży ona 18,5 kilometra na zachód od Chory w wyjątkowo pięknym miejscu, porośniętym piniami, otoczona wzgórzami. Na plaży nadal można zobaczyć małe żelazne wagoniki, którymi dawniej zwożono tu wydobywane w górach minerały.

Atsitsa to popularne miejsce dla entuzjastów turystyki alternatywnej.

Najlepiej strzeżonym sekretem Skiros są jaskinie ze stalaktytami (Xyloparati, Mantroucha, Pentekali, Diatrypti, Gerania). Można się do nich dostać jednynie drogą morską. Z portu z portu Linaria kursują do nich małe łodzie. Po drodze przepływając pod skalnymi łukami. Statkiem można również popłynąć na sąsiednią wyspę Sarakino (lub Sarakiniko) z piękną plażą Glyfada.

Mnogość kultywowanych na wyspie zwyczajów ukazuje wielowiekową tradycję. Barwne wydarzenia kulturalne i biesiady, odbywające się wokół 365 kościołów, oferują odwiedzającym niezapomniane wrażenia z wyjątkowym lokalnym klimatem przez cały rok. Karnawał na Skiros należy do najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych.

Skiathos PoolBar photo: P.Merakos

Skiathos PoolBar photo: P.Merakos

Skiatos- wyspa rozrywki i ciszy

To najbardziej kosmopolityczna wyspa w Sporadach Północnych, prawdziwy raj na ziemi z bujnymi lasami piniowymi i oblewającą ją lazurową wodą.

Wyspa jest malownicza, dziewicza i obdarzona ponad 60 pięknymi plażami. Najbardziej znana z nich to Koukounaries, uważana za trzecią pod względem urody plażę na Morzu Śródziemnym. Jeśli dodać do tego tętniące nocne życie, to będzie można zrozumieć dlaczego wyspa co roku przyciąga tysiące młodych turystów!

Czy chce się trzymać z dala od tłumów, czy wręcz przeciwnie, tańczyć do upadłego, a potem obudzić i zrobić to jeszcze raz, Skiatos to zapewni. Przyciąga zwłaszcza młodych ludzi, szukających możliwości imprezowania i słuchania ulubionej muzyki.

Centrum rozrywki stanowi deptak przy Starym Porcie. Goście bawią się w tutejszych barach i klubach przez całą noc. Impreza zresztą trwa dalej w rejonie Ammoudii, gdzie miłośnicy zabawy świętują w dużych klubach na świeżym powietrzu.

Kolorowe wydarzenia kulturalne, koncerty i wystawy sztuki, odbywające się w lecie dodadzą wyjątkowego smaku wakacjom na wyspie.

Skiathos Lalaria photo: P.Merakos

Skiathos Lalaria photo: P.Merakos

Miasto z malowniczą twierdzą

Stolica Skiatos ma doskonałe zaplecze turystyczne. Miasto jest stosunkowo nowe. Powstało około roku 1830 w miejscu, w którym stało dawniej wcześniejsze miasto.

Najważniejszą jego atrakcją jest naturalny port, który od wieków determinuje losy miasta. Dziś jest to popularna przystań dla jachtów i żaglówek, która dodaje wyspie kosmopolitycznego charakteru.

Spacer brukowanymi ulicami pozwoli poznać stojące przy nich urocze białe domy z czerwonymi dachówkami i kolorowymi ogrodami.

Malowniczy port otoczony czterema małymi wysepkami to niezapomniany widok. Podczas spaceru trzeba też odwiedzić Bourtzi, mały półwysep z bujną roślinnością, na którym wciąż stoją ruiny weneckiej fortecy. Twierdzę założyli w 1207 r. bracia Gizi, ale została zniszczona w 1660 r., kiedy wyspę podbił admirał Morozini. Dziś jest to, dzięki gęsto rosnącym piniom i wspaniałemu widokowi na archipelag, jedno z najbardziej romantycznych miejsc na wyspie.

Znajduje się tu również kościół pod wezwaniem Zwiastowania Marii Panny, cztery muzea i Kastro, czyli zamek – naturalna twierdza, która była wykorzystywana przez mieszkańców w XIV wieku jako schronienie przed najazdami piratów. Dziś malownicze Kastro też jest obiektem najazdów, tyle, że tym razem zaciekawionych tym miejscem turystów.

Skopelos Hora PanagitsaTouPyrgou photo: P.Merakos

Skopelos Hora PanagitsaTouPyrgou photo: P.Merakos

Złote Piaski po grecku

Wyspa ma 60 wspaniałych plaż, wśród których wyróżnia się położona w części południowo-zachodniej Koukounariés, Złoty Piasek. Koukounariés słynie również z bujnego lasu piniowego, schodzącego aż do wody, oferując wyjątkowy naturalny cień, oraz Strofilii, rzadkiego jeziora i mokradła schowanego pośród lasu, uznanego za obszar chroniony ze względu na ogromną wartość przyrodniczą.

Koukounaries to też popularny wśród młodzieży kemping, wiele tawern i tętniących życiem kawiarni i barów. Można tu również wynająć łódź, zagrać w tenisa na kortach w jednym z hoteli lub uprawiać emocjonujące sporty wodne.

Megali Ammos przy drodze do Koukounaries i Ahladies, to popularna plaża z krystalicznie czystą wodą i malowniczymi tawernami nad morzem.

Banana (zwana też zatoką Krassa) to z kolei wspaniała plaża otoczona sosnami, która przyciąga młodych ludzi możlwościami uprawiania sportów wodnych i szalonymi imprezami, które odbywają się w kawiarniach i barach przez cały dzień i noc.

Sąsiednia plaża, Small Banana, jest za to idealna dla ludzi, którzy chcą uniknąć tłumów, szukają spokoju i odosobnienia. Słynie z czystych, błękitnych wód i licznych, pachnących żywicą pinii.

W poszukiwaniu spokoju warto wybrać się do zachodniej części wyspy, na plaże: Mandráki, Eliá, Agkistros, Small i Big Asélinos.

Nie można ominąć Lalárii, w północno-wschodniej części wyspy, bo to rodzaj plaży, którą znajdzie się tylko raz w życiu. Sprawiają to imponujące białe formacje skalne, małe okrągłe kamyki (to właśnie oznacza po grecku lalaria), wspaniała czysta woda i… pośród tego wszystkiego wyrastająca wprost z plaży samotna skała. Ale uwaga, na tę plażę można dotrzeć tylko jedną z łodzi kursujących tu z portu Skiatos, jeśli pozwala na to pogoda.

Skopelos

Skopelos

Pieszo w głąb i brzegiem wyspy

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni 197 kilometrami dobrze oznakowanych tras spacerowych i szlaków, które prowadzą przez najpiękniejsze, dziewicze części wyspy.

W zależności od kondycji można wybrać trasy różnej długości – zajmą piechurowi od jednej do sześciu godzin. Warto nimi podążać i odkrywać tchnące autentyzmem wnętrze wyspy lub ruszyć brzegiem, by podziwiać bajeczne, zaciszne miejsca z niesamowitymi widokami na Morze Egejskie.

Jedna z takich tras, godną szczególnie polecenia, zaczyna się w Asélinos i prowadzi przez klasztor Kounistra, małą plażę Asélinos i plażę Alygaries, a kończy się na plaży Kehria.

Skopelos – bujna roślinność z hollywoodzkim klimatem

Przyciągające wzrok krajobrazy, lazurowe wody wokół złotych wybrzeży, tradycyjna architektura Pelionu, surowe pomniki przyrody i wyspiarski klimat to charakterystyczne elementy obrazu tej najbardziej zielonej wyspy w Grecji, której ponad połowa pokryta jest dziewiczym lasem sosnowym. Skopelos należy do grupy wysp Sporady Północne i ma trzy główne porty: Skopelos, Agnontas i Glossa.

Stolicą wyspy jest położona na północnym wybrzeżu Chora. Jej starożytna nazwa brzmiała Peparithos, od imienia syna boga Dionizosa i Ariadny, który był pierwszym mieszkańcem wyspy. Chora ulokowana jest na wzgórzu i rozciąga się wokół zamku. Średniowieczny zamek z pięknym widokiem na Morze Egejskie, kamienne domy z urokliwymi dziedzińcami, wąskie brukowane uliczki i liczne bizantyjskie kościoły – miasto jest kwintesencją typowej greckiej wyspiarskiej osady. Wybierz się w podróż przez bogatą historię wyspy odwiedzając Muzeum Folkloru, mieszczące się w odrestaurowanej rezydencji zbudowanej w poprzednim stuleciu, gdzie możesz podziwiać bogatą kolekcję eksponatów związanych z folklorem.

Wyspa zyskała międzynarodową sławę, gdy producenci z Hollywood wybrali ją na miejsce akcji słynnego filmu „Mamma Mia!”. Stała się odtąd celem wakacji dla turystów z całego świata.

Więcej miejsc do odkrycia

Inne miejscowości na wyspie to Glossa, Palio Klima i Neo Klima/Ilios.

- Glossa, druga co do wielkości osada na wyspie, leży 25 km na północ od Chory. „Wysoka wioska”, jak nazwał ją Papadiamantis, wyróżnia się tradycyjnym, dostojnym charakterem oraz ruinami starożytnych wież i budynków, które zostały odkryte w okolicy.

- Palio Klima to malownicza wioska w pobliżu Glossy, która doznała wielkich zniszczeń podczas trzęsienia ziemi w 1965 roku.

- Neo Klima lub Ilios, położona 18 km od Chory, poniżej lasu Vathias na wysokości 688 m n.p.m., jest zupełnie nową osadą, która została zbudowana w 1981 roku. Leży bardzo blisko pięknej plaży Hovolos.

Warto pamiętać, że wszystkie miejscowości na wyspie dysponują doskonałym zapleczem turystycznym, z hotelami, pokojami do wynajęcia, restauracjami i barami, które zaspakaja wszystkie wakacyjne potrzeby.

Podczas pobytu na wyspie nie zapomnij odwiedzić poniższych zabytków:

- Imponujące bizantyjskie klasztory, takie jak Evangelistría i Timiou Prodrómou, zbudowane w idyllicznych lokalizacjach. Stary klasztor Evangelistria, na wschód od Chory, został odnowiony w 1712 r. i jest znany ze swojej fortecy i zapierającego dech w piersiach widoku na Port i Chorę;

- Według legendy, 800 lat temu smok zabijał mieszkańców i niszczył wyspę. Ścigał go Agios Riyínos, patron wyspy. W pewnym momencie podczas pogoni w zboczu góry otworzyła się rozpadlina. Smok spadł w przepaść i zginął. To urwisko nazwano „Drakonstosxisma”, co oznacza Smocza rozpadlina. W tym miejscu ziemia istotnie się zapada, tworząc głęboką rozpadlinę. W rzeczywistości jest to stromy wąwóz otoczony morzem, poniżej kościoła, zbudowanego niemal na krawędzi klifu. Strome skały, sosny „wiszące” nad skałami i turkusowe wody tworzą obraz o niezrównanym pięknie. Aby go odnaleźć, należy kierować się według znaków na trasie ze Stafylos do Amarantos (podążaj polną ścieżką, skręć w lewo i na pierwszym skrzyżowaniu ponownie w lewo);

- Groby piratów w Sendoukia (starożytne groby wykute w skale);

- Episkopa, budowla wenecka, która miała stać się siedzibą biskupa Skopelos, ale pozostała niedokończona z powodu inwazji pirata Barbarossy w 1538 r.;

- Aϊ Yiannis w Kastri, malownicza kaplica zbudowana na szczycie stromej skały. Wspinaj się po schodach wykutych w skale i podziwiaj wspaniały widok na archipelag! Kaplica stała się sławna na cały świat, kiedy nakręcono w niej scenę ślubu z filmu „Mamma Mia!”. Od tego czasu jest popularnym wyborem dla młodych par planujących ślub.

Odkryj wspaniałe, skąpane w słońcu plaże, ciągnące się nieprzerwanie wzdłuż porośniętego sosnami wybrzeża wyspy:

Milia (25 km na południowy zachód od Hóry) – plaża pokryta lśniącymi, białymi kamykami i otoczona lasem sosnowym, uważana jest za jedną z najlepszych na wyspie;Żwirowa plaża Panormos, 15 km na zachód od Hóry, i Stafylos, kolejna żwirowa plaża, która posiada udogodnienia dla turystów, tylko 4 km od Hóry – to jedne z najbardziej znanych plaż na wyspie. Droga do Stafylos przez gęste lasy sosnowe to czysta magia… Niezależnie od tego, którą plażę wybierzesz, krystalicznie czysta woda i zielone otoczenie zapierają dech w piersiach!

Nie opuszczaj Skopelos bez skosztowania tradycyjnego serowego placka ze Skópelos, wspaniałego dla podniebienia przysmaku z kruchego ciasta w kształcie spirali i lokalnego koziego sera. Jeśli masz czas, poświęć jeden dzień na odwiedzenie pobliskiej wyspy Skiáthos, popularnej wśród młodych ludzi, lub Alónissos, pięknej wyspy, na której powszechnie występuje foka Monachus Monachus! Wyspy te są łatwo dostępne, ponieważ są regularne połączenia z Skópelos promem lub szybką łodzią.

Materiał powstał we współpracy z „GRECKĄ NARODOWĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ W POLSCE”