Przewodnicy nie tylko pokażą gościom przedsiębiorstwo, które produkuje słynne tanki T- 90. Program wycieczki przewiduje też przejażdżkę pancernym kolosem po przyzakładowym poligonie – ujawnił na Facebooku wiceszef Rosturizmu Roman Skoryj.

„Wojentur" to najnowszy uralski produkt turystyczny, pierwszy raz zaprezentowany na zamkniętym dotąd dla postronnych poligonie Staratiel. Organizatorzy podkreślają, że to pierwszy w historii UWZ przypadek, że tajemnice zbrojeniowego przedsiębiorstwa zostały udostępnione zwyczajnym śmiertelnikom, do tego nie tylko Rosjanom, ale także turystom zagranicznym.

Cała „wojenna wycieczka" składa się z kilku atrakcji. Pierwsza z nich to objazd autokarem wybranych miejsc w fabryce, gdzie obecnie produkuje się wagony kolejowe, ale w czasie ostatniej wojny działała linia technologiczna do wytwarzania legendarnych czołgów T-34. W ofercie jest zwiedzanie zakładowego muzeum ilustrującego drogę rozwoju radzieckiej i rosyjskiej broni pancernej. Zwieńczeniem wyprawy ma być przejażdżka czołgiem podstawowym obecnych Sił Pancernych Rosyjskiej Federacji, czyli nowoczesną maszyną T-90. Na zakończenie turystów czeka poczęstunek w polowych warunkach: porcja frontowej kaszy serwowana w wojskowym namiocie.

Położony w Obwodzie Swierdłowskim Uralwagonzawod to znane w Rosji centrum rozwoju techniki wojskowej, ale też producent ciężkich maszyn drogowych, budowlanych i wagonów kolejowych. Tutaj powstawały po wojnie kolejne generacje rosyjskiej broni pancernej od czołgów T-72 po T-90. W Niżnym Tagile projektowano też najnowszy, futurystyczny, prototypowy tank Armata, a także najnowocześniejszy dziś rosyjski wóz wsparcia ogniowego o wdzięcznej nazwie Terminator.