Akcja gaszenia pożaru trwała około 8 ośmiu godzin. Uczestniczyło w niej 120 strażaków i około 30 samochodów strażackich.

Rzecznik prasowy paryskiej straży pożarnej powiedział Agencji France Presse, że działania służb ratowniczych wewnątrz budynku były utrudnione ze względu na wyjątkowo wysoką temperaturę. Obecni wewnątrz strażacy musieli zmieniać się co 20 minut. Dwóch z nich zostało lekko poparzonych.

Akcję utrudniało również to, że pożar wybuchł w części muzeum, w której trwały prace remontowe. Zarówno roboty, jak i zgromadzone na miejscu materiały i sprzęt budowlany, spowodowały zmianę konfiguracji wnętrza. Strażacy nie mogli więc całkowicie polegać na dostarczonych im planach budynków.

Choć pożar został w zasadzie ugaszony, około 50 strażaków pozostało na miejscu. Muzeum będzie zamknięte przez cały dzień. Nie działa również przebiegająca w pobliżu linia tramwajowa.

Cité des Sciences et de l'Industrie to kompleks sal wystawowych i kinowych, zbudowany w północno-wschodniej części Paryża w latach siedemdziesiątych. Jego celem jest propagowanie nauki i techniki.