Rozpoczęła się sprzedaż biletów na ruszające od września przejazdy szybkiego pociągu Jaskółka na trasie Moskwa - St. Petersburg. Jedzie on bez przystanków, a podróż zajmuje około 5 godzin. Bilet normalny kosztuje 1250 rubli (119 zł), dla dzieci i zniżkowe - 440 rubli (42 zł).

Widać, że Rosyjskie Drogi Żelazne (RŻD) już dawno wyprzedziły polskie PKP tak pod względem szybkości pociągów, jak i punktualności i mnogości połączeń. Trzeci rok między Moskwą a St. Petersburgiem i Niżnym Nowogrodem jeżdżą Sapsany produkcji Siemensa rozwijające prędkość do 250 km/h. Z Moskwy do Helsinek kursuje Allegro koncernu Alstom (też 250 km/h). Rosjanie podpisali też kontrakt z hiszpańskim Talgo, na pociągi jadące z prędkością nawet 280 km/h, a w planach mają superpociąg osiągający 450 km/h.

Łastoczka to projekt Siemensa na platformie Desiro. Pociąg przeznaczony jest do ruchu podmiejskiego Moskwy i St. Petersburga. W warunkach rosyjskich pod tym określeniem rozumie się trasy długości do ok. 500 km.  Jaskółka będzie kursować też podczas zimowej olimpiady w Soczi 2014.

Zamówienie RŻD opiewa na 54 zestawy i 1200 wagonów. Pierwszych 38 pociągów powstało w Niemczech, reszta jest produkowana w Rosji przez spółkę Siemens'a i rosyjskiego Sinara.