Jak ocenia komendant główny Straży Granicznej generał Dominik Tracz jest to narzędzie pozwalające sprawniej przekraczać zewnętrzne granice wspólnoty. Z jednej strony osoby, które przekroczą granicę polsko-białoruską czy polsko-ukraińską lub zewnętrzną granicę lotniczą mogą bez przeszkód podróżować po wszystkich krajach strefy Schengen. Z drugiej zaś dzięki systemowi SIS II osoby, które nie powinny wjechać są zatrzymywane i nie przedostają się na teren wspólnoty.

Generał ocenia, że dzięki systemowi SIS II łatwiej jest wychwycić próby wywozu poza granice wspólnoty przedmiotów pochodzących z kradzieży. Tylko w ubiegłym roku na polskich granicach zewnętrznych udaremniono wywóz z Unii Europejskiej samochodów, sprzętu budowlanego i innych przedmiotów pochodzących z kradzieży wartości 42 milionów złotych.

- SIS II pozwala nam na wiele sprawnych działań - mówi Tracz. Nowy system, którego utworzenie kosztowało kilkadziesiąt milionów euro, miał być uruchomiony w 2007 roku, ale przez przedłużające się procedury w Brukseli i kłopoty z komputerami, ten termin nie został dotrzymany. Ostatecznie ruszył 9 kwietnia tego roku.