Rosyjscy turyści w kłopotach po upadku Lanta Tur

Działalność przerwało najstarsze, i jedno z największych, prywatnych biur podroży w Rosji. Poszkodowanych jest ponad 8000 turystów

Publikacja: 28.01.2012 21:31

Rosyjscy turyści w kłopotach po upadku Lanta Tur

Foto: Bloomberg

W sobotę biuro podróży Lanta Tur w specjalnym komunikacie podało, że „przerywa działalność, w związku z czym anuluje wszystkie wycieczki z datą po 27 stycznia". Spółka zapewniła, że jest ubezpieczona w państwowej firmie Ingostrach na 100 mln rubli (3,3 mln dol.), więc wszystkie roszczenia zostaną zaspokojone.

Wątpi w to Rosturizm, Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego. Jego rzecznik Olej Mojsiejew powiedział agencji Nowosti, że straty Lanta Tur znacznie przewyższają wielkość ubezpieczenia.

- Firma jest jednym z liderów na rosyjskim rynku usług turystycznych (w 2010 i 2011 według ekspertów obsłużyła po 100 tysięcy turystów), mamy więc podstawy uważać, że liczba poszkodowanych przekroczy 8000 osób - mówi Mojsiejew.

Według niego średnia cena wycieczki wykupionej w Lanta Tur to ponad 30 tys. rubli (3183 zł), a to znaczy, że ubezpieczenie nie pokryje wszystkich roszczeń.

Kłopoty mają też turyści, którzy wypoczywają za granicą. Na przykład we Włoszech miejscowy partner Rosjan, firma Gartour, przestała obsługiwać klientów Lanta Tur i zażądała od nich dopłaty po 250 euro. Na lotniskach Moskwy bezskutecznie na wylot na wypoczynek np. do Tajlandii czekało ponad 230 osób.

Według Stowarzyszenia Rosyjskich Biur Podróży Lanta Tur ma zobowiązania w stosunku do 3000 wykupionych wycieczek. Lenat Tur podało, że działalność przerwana została „czasowo" (bez podania na jak długo). Ale "Kommersant" dowiedział się, że firma zwolniła już wszystkich pracowników.

Lanta Tur powstało w 1991 r., a jego najważniejsze kierunki to Czechy, Francja, Włochy i Azja Południowo-Wschodnia. Ostatni spektakularny upadek rosyjskiego biura podróży miał miejsce w końcu 2010 r. Wtedy zbankturowała firma Kapitał Tur, obsługująca jeszcze więcej turystów niż Lanta Tur.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek