Jak pisze niemiecki portal FVW, minister turystyki tureckiej Numan Kurtulmus poinformował w czasie otwarcia targów turystycznych EMITT w Stambule, że jeo rząd przyjął zapowiadany wcześniej program dopłat do lotów czarterowych. Jest to kontynuacja projektu trwającego od kilku lat. W tym roku wprowadzono jednak zmianę: operatorzy nie dostaną już gwarantowanych 6 tysięcy dolarów za rejs, z którego skorzysta co najmniej 100 osób. Teraz wysokość wsparcia będzie uzależniona od terminu lotu i będzie się wahać od 1,5 do 9 tysięcy dolarów. W ten sposób Turcja chce zachęcić do organizowania wyjazdów przed głównym sezonem turystycznym i po nim. Budżet programu wynosi 220 milionów dolarów. Kurtumulus zapowiada, że będzie on kontynuowany także w 2019 roku.

Eksperci branżowi przewidują, że w tym roku do Turcji może wybrać się na wakacje nawet 7 milionów Rosjan. Rok wcześniej było ich 5 milionów. Na tureckie plaże wracają też Niemcy. W ciągu ostatnich dwóch lat przyjeżdżało ich średnio po 2,8 miliona, czyli o połowę mniej niż w najlepszych latach - przypomina instytut badawczy GfK.

– Wszyscy touroperatorzy informują o dużym wzroście i powiększają wielkość sprzedaży do Turcji – mówił w czasie otwarcia EMITT prezes Związku Niemieckich Przedsiębiorców Turystycznych (Bundesverbands der Deutschen Tourismuswirtschaft) Michael Frenzel. Jego zdaniem prognozy są bardzo dobre, co jest ważne dla tureckiej gospodarki. Przychody z branży turystycznej stanowią bowiem 12 procent tureckiego PKB, a firmy z tego sektora dają zatrudnienie 2,2 miliona ludzi, czyli co ósmemu obywatelowi.

EMITT to największe targi turystyczne w Turcji. W tym roku przypada ich 22. edycja.