Chińscy turyści zmieniają nawyki – mniej zakupów, więcej zwiedzania

Bloomberg

Pierwsze miejsce na liście priorytetów chińskich turystów zajmuje zwiedzanie, a drugie – rozrywka. Dopiero na trzecim są zakupy, z których dotąd Chińczycy słynęli. Na zmianę przyzwyczajeń wskazuje najnowszy raport

Raport przygotowała firma Oliver Wyman, a przytacza go ekonomiczny dziennik „Caixin”.

„Chińscy turyści stają się bardziej niezależni, zorganizowani i zainteresowani w większym stopniu wypoczynkiem i kulturą niż robieniem zakupów, które do tej pory były na pierwszym miejscu ich listy priorytetów” – wskazuje raport. Obecnie najczęstsze czynności to: zwiedzanie, rozrywka i zakupy. Spadek zainteresowania zakupami oznacza także zmniejszenie znaczenia tzw. daigou, czyli osób wyjeżdżających za granicę, by sprowadzać stamtąd towary na sprzedaż w Chinach.

Raport wskazuje, że odsetek Chińczyków wydających za granicą pieniądze na zakupy spadł z 41 procent w 2015 r. do 33 procent w roku ubiegłym. Jednocześnie przeciętne wydatki turysty wzrosły o 3,5 procent. Obecnie chiński podróżnik średnio wydaje równowartość niecałych 3 tys. dolarów. Udział daigou zmalał z ośmiu do trzech procent w 2016 r. ze względu na wzrost udziału zagranicznych rynków w chińskim e-handlu i zmniejszanie się różnic w cenach między produktami oferowanymi w Chinach i za granicą. Zjawisko to w chińskich mediach nosi nazwę „harmonizacji cen”.

Z badania wynika, że chińskich turystów za granicą interesuje coraz bardziej poznawanie lokalnych kultur, kuchni, obyczajów oraz branie udziału w wyjazdach połączonych z aktywnością sportową. Przeważająca większość z nich organizuje wyjazdy na własną rękę (75 proc.), a jedynie 2 procent korzysta z biur podróży. Autorzy raportu podkreślają także rosnącą rolę informacji o wydarzeniach na świecie i stosunkach Chin z innymi państwami, które mogą przełożyć się na spadek zainteresowania wyjazdem w konkretnym kierunku. Jako przykład podano Koreę Południową, do której ze względu na spór obu państw o system obrony THAAD i negatywny wizerunek w mediach w zeszłym roku wyjechało mniej chińskich turystów niż w 2015 r.

W zeszłym roku za granicę wyjechało 122 mln Chińczyków. Około 10 procent mieszkańców liczącego 1,4 mld ludzi kraju ma paszport.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klienci Rainbow bezpiecznie wrócą do kraju

MSZ: Docierają niepokojące sygnały, że turyści przebywający w krajach sąsiadujących z Gambią, wzywani są ...

POT szuka chętnych na „Weekend za pół ceny”

Rozpoczęły się zapisy do akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” organizowanej ...

Kto stoi za pomysłem reaktywowania Thomasa Cooka?

Iberostar, Fosun, Triton i Anex to potencjalni inwestorzy, którzy są gotowi sfinansować reaktywację niemieckiego ...

POT i MSZ wspólnie wypromują Polskę za granicą

Polska Organizacja Turystyczna zacieśnia współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Władze resortu i organizacji podpisały ...

Prezes Budapest Airport: W każdej chwili każdy może u nas zacząć latać

Zanim LOT zdecydował się na otwarcie połączeń do USA, pięć lat namawialiśmy różne linie ...

Biuro podróży podpowie, która linia lotnicza jest ekologiczna

„Rating ekologiczności” to pomysł szwajcarskiego biura podróży Bentour, które w swoim katalogu chce wskazywać ...