W Grecji zapowiada się kolejne świetne lato

Bloomberg

O 4 procent wzrosła liczba miejsc w samolotach do Grecji na sezon letni 2018 roku – wynika z analizy branżowej organizacji SETE, cytowanej przez portal Greek Travel Pages

Wstępne analizy przeprowadzone przez Grecką Konfederację Turystyczną (SETE) pokazują, że w samolotach do Grecji zaplanowano na przyszły sezon letni o 4 procent więcej miejsc niż w minionym. – Już to pokazuje, że Grecja nie traci na popularności – mówi Yiannis Retsos, prezes SETE, cytowany przez portal Greek Travel Pages.

SETE dobrze ocenia też kończący się 2017 rok. – Generalnie mówiąc, to był udany rok ze wzrostem liczby noclegów, przyjazdów i przychodów – podsumowuje Retsos. Wstępne szacunki mówią, że te ostatnie sięgną 14,5 miliarda euro.

Prezes SETE wskazuje jednak na przeszkody, które ograniczają rozwój tego segmentu gospodarki. Jednym z nich jest brak zasad zagospodarowania przestrzennego, co wstrzymuje budowę obiektów z turystycznym przeznaczeniem i zraża zagranicznych inwestorów. – Próbujemy zaplanować rozwój turystyki na następne 10 lat. Przyszłe inwestycje, które determinują przyszłość greckiej turystyki, jak również wysiłki (krajowych) przedsiębiorców (wkładane) w rozwój, muszą być oparte o jasną strategię zagospodarowania przestrzennego – uważa Retsos i dodaje, że ostatnio słyszał, że ustalenie przepisów w tym zakresie ma być opóźnione o kolejne 2 lata.

Retsos martwi się też wpływem opodatkowania działalności przedsiębiorstw turystycznych na konkurencyjność kraju, co w powiązaniu z nową opłatą noclegową, która wchodzi w życie od 2018 roku, zaszkodzi zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom. – Mamy zbyt mocno opodatkowany produkt turystyczny i VAT o 7-8 procent wyższy niż nasi konkurenci – zwraca uwagę prezes. Jego zdaniem państwo straci na podwyżkach, bo część firm przestanie płacić podatki.

Retsos jest też sceptycznie nastawiony do planów rządu odnośnie regulacji wynajmu krótkoterminowego mieszkań i domów wakacyjnych, szczególnie sposobu zbierania danych o właścicielach i ich kontroli. Z drugiej strony – jak sam zauważa – regulacje w tym zakresie są słabe i nie istnieją mechanizmy monitorowania platform rezerwacyjnych. Nie ma też mocnego systemu kontroli tego rodzaju działalności.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zell am See - Kaprun

Ferie z biurem podróży raczej na plaży niż na stoku

W ferie ponad połowa klientów biur podróży wypoczywać będzie w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich ...

Thomas Cook z ponad miliardową stratą

Prawie półtora miliarda funtów wyniosła strata brutto Grupy Thomas Cook w pierwszym półroczu bieżącego ...

Przy Jasionce stanie Holiday Inn Express

Około 30 milionów złotych będzie kosztowała budowa hotelu, który powstanie przy lotnisku w podrzeszowskiej ...

Czarny dym nad plażami Portugalii

Od siedmiu dni płoną lasy w górzystej części południowego regionu Portugalii, Algarve. Czarny, gęsty ...

Kraina buka dla wybranych stuka

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej doczekał się mobilnej aplikacji, pełnej parkowych atrakcji. Nie jest ona ...

Nowy rekord wrocławskiego lotniska

W 2016 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył 2,4 miliona ludzi, czyli o 100 tysięcy ...