Polacy nadal mocni w Portugalii

Filip Frydrykiewicz

20,6 miliona turystów odwiedziło Portugalię w 2017 roku. Polacy utrzymują się w grupie najważniejszych gości. Ich przyjazdy notowały rekordowy wzrost

Ze wstępnych danych Portugalskiego Urzędu Statystycznego (INE) wynika, że w 2017 roku z obiektów zakwaterowania zbiorowego skorzystało w Portugalii 20,6 miliona gości. To o 8,9 procent więcej niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej wzrosła liczba noclegów – było ich 57,5 miliona, czyli o 9,6 procent więcej.

Obcokrajowcy wykupili w sumie 41,6 miliona noclegów (wzrost o 8,6 procent), podczas gdy sami Portugalczycy 15,9 miliona (więcej o 4,1 procent). Przychody z turystów wzrosły o 16,6 procent, w tym te z zakwaterowania o 18,3 procent.

Jak policzył INE 81,1 procent wszystkich noclegów wykupionych przez obcokrajowców wykupili obywatele 13 krajów. Największy z nich to Wielka Brytania – 22,3 procent udziału w rynku przy wzroście o 1,1 procent. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 13,6 procent udziału i 7,7 procent wzrostu. Dalej uplasowały się Hiszpania, Francja, Brazylia, Stany Zjednoczone i Polska. W wypadku naszego kraju zmiana w liczbie noclegów wyniosła 30 procent na plus wobec roku 2016.

W zeszłym roku turyści najczęściej podróżowali do regionu Algarve (33,1 procent wszystkich noclegów), na drugim miejscu znalazła się Lizbona (24,9 procent). Średnia długość pobytu wyniosła 2,79 nocy i była mniejsza o 1,4 procent rok do roku. W wypadku Portugalczyków było to 1,99 nocy, w grupie obcokrajowców – 3,28 nocy.

Jak mówi w rozmowie z portalem Travel One Ana Mendes, sekretarz stanu odpowiedzialna za turystykę, 67 procent wzrostów przypadło na okres poza głównym sezonem. Turyści chętnie uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych, co świadczy, że kraj staje się kierunkiem całorocznym. Zwiększa się też oferta hotelowa, w zeszłym roku powstało 80 nowych obiektów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy kupili większość udziałów w lotnisku w Rio de Janeiro

Chiński koncern HNA przejął za niecałe 16 milionów dolarów pakiet kontrolny jednego z największych ...

Polski Bus także po ukraińsku

Serwis rezerwacyjny Polskiego Busa jest już w całości dostępny w języku ukraińskim. To odpowiedź ...

„Wakacje jakie chcesz” w reklamie Neckermanna

„Mówisz masz. Wakacje dokładnie takie jakie chcesz” – pod takim hasłem Neckermann Polska prowadzi ...

Czy na Turcję wystarczy samolotów?

Niemieccy touroperatorzy liczą na sprzedaż Turcji w ofertach last minute, ale boją się, że ...

My Travel z nowymi prezesami

Największa niezależna sieć agentów turystycznych, działająca na zasadzie udzielania franczyzy, My Travel, ma nowych ...

Tunezja się zastanawia, czy opodatkować turystów

W przyszłym roku w Tunezji może pojawić się podatek turystyczny. Od gości pobieraliby go ...