Komunikat o zaostrzeniu zasad przekraczania granic opublikował na swojej stronie internetowej rząd Czarnogóry. Nowe przepisy, wymuszone przez pogarszającą się sytuację epidemiczną, wchodzą w życie dzisiaj, 24 czerwca.

Mówią one, że zarówno obcokrajowcy, jak i obywatele Czarnogóry mogą wjechać do kraju tylko z zaświadczeniem o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki przeciwko covidowi-19, testem PCR z negatywnym wynikiem wykonanym nie wcześniej niż 72 godziny przez wjazdem lub testem antygenowym wykonanym w ciągu ostatnich 48 godzin bądź też dowodem, że przeszli chorobę i upłynęło co najmniej 14, ale nie więcej niż 180 dni od pozytywnego testu PCR lub antygenowego.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: Pracujesz w turystyce? Obowiązkowo – szczepienie albo test

Podróżni, którzy nie mają żadnego z tych dokumentów, zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę, którą będą mogli zakończyć po szóstym dniu od wjazdu do Czarnogóry pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu PCR.

Z wymagań tych czarnogórski rząd zwolnił obywateli Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej.

Od 5 czerwca do dziś Polacy mogli wjeżdżać do Czarnogóry bez testów i zaświadczeń o szczepieniu lub ozdrowieniu. Trzeba je było jednak okazać, by wejść do obiektów gastronomicznych – takie przepisy zaczęły obowiązywać już 2 sierpnia, przy czym w tym wypadku akceptowane są wyłącznie testy PCR.