Amerykańska branża lotnicza i turystyczna apeluje o zniesienie obowiązku testowania się przez osoby w pełni zaszczepione. W piśmie do rządu przedstawiciele linii lotniczych, lotnisk, sieci hotelowych i organizacji branżowych, argumentują, że negatywne konsekwencje finansowe tych regulacji są znaczące. Wskazują, że podobne zasady nie obowiązują przy przekraczaniu granicy lądowej z Kanadą i z Meksykiem.

Czytaj więcej

Turcja uwalnia podróżnych od certyfikatów covidowych i testów na koronawirusa

- Stale poddajemy ocenie nasze zasady wjazdu, ale wymóg testowania się przed przyjazdem zostanie na razie utrzymany – mówi tymczasem rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, cytowana przez Niemiecką Agencję Prasową. Na doniesienia te powołuje się niemiecki portal branży lotniczej Aero. - Wszelkie decyzje dotyczące przepisów są podejmowane wyłącznie na podstawie oceny ekspertów ds. zdrowia i medycyny – dodaje Jean-Pierre.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami osoby podróżujące samolotem do Stanów Zjednoczonych na dzień przed wylotem muszą zrobić test na koronawirusa – dopiero na podstawie negatywnego wyniku będą mogli wejść do samolotu. Obowiązek ten dotyczy także osób zaszczepionych, zarówno obcokrajowców, jak i Amerykanów, ale wyłączeni są z niego ci, którzy dopiero co przeszli covid i mają zaświadczenie lekarskie.

Zasady te nie są stosowane w transporcie wewnątrz kraju, w samolotach nie trzeba tam też nosić maseczek.