Wcześniej Hiszpania miała podjąć decyzję w kwestii ewentualnego poluzowania obostrzeń na granicach w połowie czerwca. Prawdopodobnie przyspieszyła jednak decyzję pod wpływem zmian, jakie wprowadzały inne kraje. W ostatnich dniach z restrykcji rezygnowały lub je ograniczały Turcja, Cypr, Włochy i Niemcy.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone: Nie zmieniamy covidowych zasad - chcesz przylecieć, zrób test

Nadal w całym kraju obowiązuje noszenie maseczki ochronnej w ośrodkach ochrony zdrowia, szpitalach, aptekach i w środkach transportu (autobusy, pociągi, samoloty, taksówki, statki, metro). Za brak maseczki grozi mandat do 100 euro.

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa.

Przed zmianą nie musieli wypełniać formularza lokalizacyjnego podróżni, którzy mieli unijny certyfikat covidowy. Formularz generował kod QR, który trzeba było okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.

Podróżujący do Hiszpanii, którzy nie mieli certyfikatu zobowiązani byli do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym albo zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii lub zaświadczenia o wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin przez przylotem.