W Chinach wracają ograniczenia w podróżach. Zamknięte parki, muzea, restauracje

Liczba zakażeń koronawirusem jest rekordowa od początku pandemii i ciągle rośnie. To dla tamtejszych władz powód, by wprowadzić ograniczenia, także dla podróżujących.

Publikacja: 28.11.2022 10:20

Zakażenia covidem w Chinach osiągnęły najwyższy poziom od początku pandemii

Zakażenia covidem w Chinach osiągnęły najwyższy poziom od początku pandemii

Foto: AFP, Jade Gao

Pekin już w zeszły wtorek zamknął parki i muzea, a Szanghaj zaostrzył zasady wjazdu - podaje Reuters.

W minionym tygodniu statystyki zachorowań zbliżyły się do rekordowych wartości licząc od kwietnia, przy czym około połowa z ponad 28 tysięcy przypadków zanotowanych w poniedziałek dotyczyła znajdującego się na południu miasta Guangzhou i leżącego w środkowych Chinach Chongqing.

W Pekinie każdego dnia liczba zakażeń rośnie, a władze miasta wzywają mieszkańców do pozostania w domach. Jeśli chcą wejść do budynków publicznych powinni przedstawić negatywny wynik testu nie starszy niż 48 godzin.

W miniony wtorek Szanghaj ogłosił, że od czwartku ludzie nie mogą wchodzić do miejsc takich jak centra handlowe i restauracje w okresie pięciu dni od momentu przybycia do miasta, ale nadal będzie im wolno chodzić do biur i korzystać z transportu. Wcześniej to 25-milionowe miasto nakazało zamknięcie obiektów kulturalnych i rozrywkowych w siedmiu z 16 dzielnic po zgłoszeniu 48 nowych lokalnych infekcji.

W poniedziałek, 28 listopada, liczba zakażeń znów wzrosła po tym, jak w weekend przez kraj przetoczyła się fala protestów – podają władze. Ludzie wychodzą na ulice, by protestować przeciwko polityce "zero covid", surowym restrykcjom i lockdownom, ale często dodają do tego postulaty polityczne, na przykład „chcemy wolności”. W sobotę takie manifestacje miały miejsce między innymi w Pekinie, Szanghaju, Xianie, Nankinie.

Na wydarzenia zareagowały też rynki – ceny akcji i ropy naftowej gwałtownie spadły, ponieważ protesty wywołały obawy co do sposobu zarządzania pandemią i polityki zero covid przyjętej przez chińskie władze.

7 grudnia LOT wznawia bezpośrednie rejsy do Pekinu. Trasa była zamknięta przez prawie dwa lata.

Zanim Wyjedziesz
Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać
Zanim Wyjedziesz
Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"
Zanim Wyjedziesz
W stolicy Wietnamu wracają maseczki, bo wraca pandemia
Zanim Wyjedziesz
Podróż do Japonii wkrótce bez pokazywania certyfikatu szczepień na covid
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Zanim Wyjedziesz
Selfie w malowniczym Portofino? Tego lata to kosztuje 1300 złotych
Zanim Wyjedziesz
Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? Bez elektronicznego pozwolenia nie wjedziesz