Najdroższe będą od 1 stycznia winiety roczne i 365-dniowe – ich cena wzrośnie z 50 do 60 euro. Opłata za karnet miesięczny wyniesie 17 euro, zamiast obecnych 14 euro, a z terminem dziesięciodniowym będzie kosztować 12 euro, czyli o 2 euro więcej niż teraz.

W winiety po starych cenach można się zaopatrzyć jeszcze do końca roku, poza jedną – roczną. Jest ona bowiem zawsze ważna do końca stycznia następnego roku, będzie więc po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, sprzedawana już w nowej cenie.

Ministerstwo uzasadniło podwyżkę rosnącymi kosztami, jakie Krajowa Spółka Autostrad ponosi w związku z utrzymaniem i naprawą sieci autostrad, której długość wzrosła od 2011 roku, kiedy ceny winiet zostały ostatnio ustalone, o około jedną trzecią.

Resort zwrócił również uwagę, że od 2011 roku nastąpiła poprawa jakości usług świadczonych kierowcom, np. przez wprowadzenie patrolu autostradowego i kontroli na autostradach D1 i D2, a także na znaczny wzrost cen towarów i usług.

Pieniądze z poboru opłat za korzystanie z autostrad są przeznaczane na remonty i budowę autostrad. Po podwyżce mają one sięgać 122 mln euro rocznie.