Jak czytamy w nadesłanym dziś komunikacie, od 15 stycznia 2023 roku w związku sytuacją epidemiologiczną COVID-19 w Chinach, wszyscy podróżni w wieku 12 lat i starsi, przybywający z Chin, powinni okazać ujemny wynik testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem.

Osób podróżujących z innych krajów nie obowiązują żadne obostrzenia wjazdowe.

Visit Cyprus informuje tez, że nie ma żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się a podróżni mogą korzystać z wszelkiego rodzaju usług i obiektów na miejscu, bez konieczności okazywania zaświadczeń o stanie zdrowia.

Władze zalecają noszenie maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, a także podczas wszystkich lotów, a w środkach transportu publicznego noszenie maseczek jest obowiązkowe.

W razie wykrycia u kogoś koronawirusa „rząd Republiki Cypryjskiej zobowiązał się zaopiekować wszystkimi podróżnymi, którzy uzyskają wynik dodatni testu na koronawirusa podczas pobytu na Cyprze”. Zapewni im osobne obiekty hotelarskie i pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz leczenia. Podróżny będzie musiał jedynie ponieść koszt przejazdu na lotnisko i lotu do swojego kraju, „we współpracy ze swoim biurem podróży lub liniami lotniczymi”.

„Dla podróżnych z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa przygotowano we wszystkich miastach szpitale covidowe z nadwyżką łóżek i oddziałów intensywnej opieki medycznej wyposażonych w respiratory. Osoba, która uzyska dodatni wynik testu na COVID-19, może także pozostać w samoizolacji w prywatnym domu / wynajmowanym mieszkaniu, na własny koszt, pod warunkiem, że nie dzieli pokoju z innymi osobami i nie będzie korzystała z obiektów publicznych”.