Decyzję unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z ekspertów ds. zdrowia z państw członkowskich, któremu przewodniczy Komisja Europejska (IPCR), podjęto w ramach uzgodnień zintegrowanego reagowania na sytuacje kryzysowe z udziałem członków UE i państw strefy Schengen.

Postanowiono wycofać do końca lutego  wymóg okazywania przez podróżnych z Chin negatywnego wyniku testu na covid, a do połowy marca zrezygnować z losowego testowania osób przybywających z Chin do państw Unii Europejskiej.

Zapowiedź złagodzenia ograniczeń dla podróżnych z Chin pochwaliła Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC). Według WTTC będzie to mocny impuls dla firm z sektora podróży i turystyki w regionie, a także dla rodzin i przyjaciół, którzy ponownie będą mogli podróżować i odnowić kontakty.

- To ważny krok dla gospodarki europejskiej. W 2019 r., przed pandemią, prawie 10 milionów chińskich turystów odwiedziło Unię Europejska, a przychody z tego tytułu wyniosły 12,2 miliarda dolarów – oświadczyła WTTC.