Zakazy lotów – rząd przygląda się Francji, Malcie, Albanii, Chorwacji

Fot. AFP

Francja, Malta, Albania, Rumunia i Chorwacja – to kraje, które mogą znaleźć się w przyszłym tygodniu na liście zakazanych, jeśli chodzi o wykonywanie do nich lotów bezpośrednich z Polski zakazu lotów z tych państw do Polski. Wszystko zależy, jakie będą wyniki zachorowań na covid-19.

Mówił o tym dzisiaj wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Zapowiedział on na konferencji prasowej, że rząd szykuje kolejne rozporządzenie w sprawie „w sprawie zakazów w ruchu lotniczym”. Takie rozporządzenia są publikowane co dwa tygodnie, ostatnie pochodzi z 2 września i jego działanie zakończy się 15 września, czyli w najbliższy wtorek. Następne musi być więc opublikowane w poniedziałek do północy.

Horała zapowiedział, że tym razem jego resort przewidział zmniejszenie listy zakazanych kierunków – z 44 do 31. 14 państw ma z listy wypaść, ale ma na nią być dopisana Francja. O kilku państwach wiceminister infrastruktury powiedział, że może być z nimi podobnie, wszystko rozstrzygnie się w poniedziałek. Oprócz Francji na listę mogą trafić lub z niej wypaść Malta (już jest), Albania, Rumunia (już jest) i Chorwacja.

Na liście mają się znaleźć z państw europejskich Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg i Mołdawia. Z Azji: Bahrajn, Kuwejt, Irak, Izrael, Malediwy, Katar, Liban. Z Ameryki Północnej i Środkowej: Bahamy, Belize, Gwatemala, USA, Honduras, Kostaryka, Panama. Osiem z Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru i Surinam, a także dwa kraje afrykańskie – Namibia i Republika Zielonego Przylądka.

Co ciekawe, z jednej strony Horała zapewnił, że kryterium doboru krajów do listy zakazanych jest czysto mechaniczne, bo chodzi o poziom zachorowań. Teraz ma to być nie więcej niż średnio 90 dziennie na 100 tysięcy mieszkańców, choć wcześniej rząd podobno stosował zaostrzone kryterium 60 na 100 tysięcy. Dla porównania Horała podał, że Polska ma ich średnio 20 na 100 tysięcy.

Z drugiej strony wiceminister przyznał, że lista będzie wynikiem konsultacji. Z kim i jakich konsultacji, tego nie wyjaśnił.

Potwierdził za to, że zostanie utrzymana formuła, że samoloty „wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie” mogą odbywać swoje loty. Jednocześnie zapowiedział, że jego resort zamierza pozwolić uwolnić kierunki,które wprowadzą obowiązkowe testy na covid-19 dla pasażerów samolotów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest rozporządzenie – czartery biur podróży mogą latać do Hiszpanii

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie konsulaty na Ukrainie znów otwarte

Polskie konsulaty na Ukrainie zostały dziś ponownie otwarte – podaje biuro rzecznika prasowego MSZ. ...

Śmierć turystów na Wielkiej Rafie Koralowej

Dwoje amerykańskich turystów zginęło, gdy wiozący ich helikopter rozbił się w pobliżu platformy widokowej ...

MSC zamówił dwa statki wycieczkowe za 2 miliardy euro

Włosko-szwajcarski armator MSC zamówił w stoczni Chantiers de l’Atlantique w Saint-Nazaire we Francji dwa ...

IGHP: Po wakacjach hotele dalej pod kreską

Tegoroczny sezon wakacyjny rozczarował branżę hotelarską. Aż 86 procent hoteli zarobiło mniej lub tyle ...

Enter Air zawrócił do Warszawy

Z przyczyn technicznych samolot czarterowej linii lotniczej Enter Air lecący z Warszawy na Wyspy ...

Wakacje.pl kupiły My Travel – dwaj najwięksi agenci turystyczni łączą siły

Wakacje.pl, należące do Wirtualna Polska Holding,kupiły sieć turystycznych agencji franczyzowych My Travel. Kwota inwestycji ...