Agenci turystyczni do władz Włoch: Bez złagodzenia przepisów nie będzie narciarzy

Polskie rodziny nie mogą spełnić antycovidowych rygorów przewidzianych przez włoskie przepisy dotyczące korzystania przez młodzież z hoteli i wyciągów narciarskich. Warto byłoby je złagodzić - z takim postulatem pod adresem władz Włoch wystąpiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych.

Publikacja: 13.01.2022 19:08

W imieniu OSAT pismo podpisał prezes Marcin Wujec

W imieniu OSAT pismo podpisał prezes Marcin Wujec

Foto: Filip Frydrykiewicz

"W imieniu biur agencyjnych i tysięcy turystów podróżujących z Polski do Włoch zwracamy się

do Państwa z prośbą aby podjęli Państwo pracę w kierunku złagodzenia przepisów wjazdowych dla

dzieci od 12 do 18 roku życia" - pisze w liście do ambasady Włoch w Polsce prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Wujec.

Jak wyjaśnia, wprowadzone kilka dni temu zasady korzystania z hoteli, restauracji, transportu zbiorowego i wyciągów narciarskich dotyczące młodzieży praktycznie eliminują je z wyjazdów. Chodzi o to, że w Polsce dzieci w tym wieku nie są jeszcze szczepione trzecią, tak zwaną przypominającą, dawką. Zaostrzenie zasad zaskoczyło rodziców, którzy już wykupili wyjazdy na ferie do Włoch, najczęściej na narty.

"Prosimy zatem o zmianę przepisów i wydłużenie ważności certyfikatów szczepień u dzieci" - kończy.

Czytaj więcej

Marcin Wujec prezesem OSAT na drugą kadencję. Nowi członkowie we władzach

Oto cała treść pisma skierowanego dzisiaj pod adres ambasady Włoch w Warszawie.

Szanowni Państwo,

W imieniu biur agencyjnych i tysięcy turystów podróżujących z Polski do Włoch zwracamy się do Państwa z prośbą aby podjęli Państwo pracę w kierunku złagodzenia przepisów wjazdowych dla dzieci od 12 do 18 roku życia.

Obecnie ustanowione od kilku dni zasady wprowadziły duże zamieszanie i obawy, że polscy turyści wyjeżdżający na ferie nie będą mogli zrealizować swoich wakacji.

W dzisiejszych czasach pandemicznych niezmiernie ważnym jest fakt by wszyscy byli zaszczepieni i co do tego nie mamy żadnych wątpliwości.

Ale jak czytamy od kilku dni zmieniły się przepisy :

Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia (w Polsce jest to 12 miesięcy).

Od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Jednak w Polsce dzieciom nie podaje się ( jeszcze) dawki przypominającej a co za tym idzie dzieci szczepione końcem czerwca 2021 czy początkiem lipca 2021 stracą ważność swoich certyfikatów z początkiem lutego 2022. Akurat w czasie trwających ferii zimowych.

Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasa na dniach, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą - będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp.

Prosimy zatem o zmianę przepisów i wydłużenie ważności Certyfikatów Szczepień u dzieci w wieku od 12 do 17,99 lat do 270 dni tak jak to jest w większości krajów w Europie.

W pełni rozumiemy konieczność szczepień i realizacji wszelkich działań aby powstrzymać pandemię, ale przez wprowadzane przepisy z dnia na dzień cierpią nasi Klienci i Wasi potencjalni Goście, a także hotelarze u których będą musiał być odwołane wyjazdy.

Jeszcze raz chcielibyśmy podkreślić, fakt iż chodzi nam tylko i wyłącznie o dobro naszych wspólnych turystów.

Liczymy na zrozumienie i dialog w tej sprawie.

Prezes Zarządu OSAT

Marcin Wujec

"W imieniu biur agencyjnych i tysięcy turystów podróżujących z Polski do Włoch zwracamy się

do Państwa z prośbą aby podjęli Państwo pracę w kierunku złagodzenia przepisów wjazdowych dla

Pozostało 93% artykułu
Nowe Trendy
Wybierasz się do Tajlandii? Przygotuj dodatkowe dziewięć dolarów
Nowe Trendy
Turcja: Mamy już taką markę, że nie musimy być Turkey. Teraz jesteśmy Türkiye
Nowe Trendy
Koalicja rządząca obroniła ministra sportu i turystyki
Lotniska
Hiszpańskie lotniska: Wyspy najszybciej odzyskiwały pasażerów. Liderem Minorka
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Promy i Statki
Armator statków wycieczkowych: U nas szczepienia ważne są tylko trzy miesiące
Lotniska
Lotnisko w Radomiu ma logo. „Wpisuje się w rodzinność i wakacyjność”