"W imieniu biur agencyjnych i tysięcy turystów podróżujących z Polski do Włoch zwracamy się

do Państwa z prośbą aby podjęli Państwo pracę w kierunku złagodzenia przepisów wjazdowych dla

dzieci od 12 do 18 roku życia" - pisze w liście do ambasady Włoch w Polsce prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Wujec.

Jak wyjaśnia, wprowadzone kilka dni temu zasady korzystania z hoteli, restauracji, transportu zbiorowego i wyciągów narciarskich dotyczące młodzieży praktycznie eliminują je z wyjazdów. Chodzi o to, że w Polsce dzieci w tym wieku nie są jeszcze szczepione trzecią, tak zwaną przypominającą, dawką. Zaostrzenie zasad zaskoczyło rodziców, którzy już wykupili wyjazdy na ferie do Włoch, najczęściej na narty.

"Prosimy zatem o zmianę przepisów i wydłużenie ważności certyfikatów szczepień u dzieci" - kończy.

Czytaj więcej

Marcin Wujec prezesem OSAT na drugą kadencję. Nowi członkowie we władzach

Oto cała treść pisma skierowanego dzisiaj pod adres ambasady Włoch w Warszawie.

Szanowni Państwo,

W imieniu biur agencyjnych i tysięcy turystów podróżujących z Polski do Włoch zwracamy się do Państwa z prośbą aby podjęli Państwo pracę w kierunku złagodzenia przepisów wjazdowych dla dzieci od 12 do 18 roku życia.

Autopromocja
TURYSTYKA.RP.PL

Poszerzaj swoje HORYZONTY, sprawdź najlepsze źródło branżowej wiedzy

CZYTAJ WIĘCEJ

Obecnie ustanowione od kilku dni zasady wprowadziły duże zamieszanie i obawy, że polscy turyści wyjeżdżający na ferie nie będą mogli zrealizować swoich wakacji.

W dzisiejszych czasach pandemicznych niezmiernie ważnym jest fakt by wszyscy byli zaszczepieni i co do tego nie mamy żadnych wątpliwości.

Ale jak czytamy od kilku dni zmieniły się przepisy :

Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia (w Polsce jest to 12 miesięcy).

Od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Jednak w Polsce dzieciom nie podaje się ( jeszcze) dawki przypominającej a co za tym idzie dzieci szczepione końcem czerwca 2021 czy początkiem lipca 2021 stracą ważność swoich certyfikatów z początkiem lutego 2022. Akurat w czasie trwających ferii zimowych.

Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasa na dniach, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą - będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp.

Prosimy zatem o zmianę przepisów i wydłużenie ważności Certyfikatów Szczepień u dzieci w wieku od 12 do 17,99 lat do 270 dni tak jak to jest w większości krajów w Europie.

W pełni rozumiemy konieczność szczepień i realizacji wszelkich działań aby powstrzymać pandemię, ale przez wprowadzane przepisy z dnia na dzień cierpią nasi Klienci i Wasi potencjalni Goście, a także hotelarze u których będą musiał być odwołane wyjazdy.

Jeszcze raz chcielibyśmy podkreślić, fakt iż chodzi nam tylko i wyłącznie o dobro naszych wspólnych turystów.

Liczymy na zrozumienie i dialog w tej sprawie.

Prezes Zarządu OSAT

Marcin Wujec