Na początku pandemii British Airways planował wycofać tylko pięć z 31 tych maszyn. Ale 16 lipca przewoźnik ogłosił, że już żaden jumbo jet nie poleci.

„Jest mało prawdopodobne, że nasza wspaniała królowa nieba kiedykolwiek jeszcze będzie obsługiwać usługi komercyjne w British Airways z powodu ograniczenia podróży spowodowanego pandemią Covid-19” – podała linia lotnicza w oświadczeniu. „Chociaż te samoloty zawsze będą miały specjalne miejsce w naszym sercu, w przyszłości będziemy wykonywać więcej lotów nowocześniejszymi i oszczędniejszymi samolotami, jak A350 i [boeingi] 787, aby dążyć do osiągnięcia celu, jakim jest latanie bez emisji dwutlenku węgla w 2050 roku”.

CZYTAJ TEŻ: Pogrom w British Airways i SAS

British Airways jest linią lotniczą, która miała najwięcej samolotów modelu 747, w sumie 105 od roku 1971 roku. Przed pandemią koronawirusa przewoźnik planował, że wycofa je do roku 2024.

Wcześniejsze odesłanie jumbo jetów na emeryturę prawdopodobnie spowoduje zwolnienia w International Airlines Group (IAG), czyli spółce kontrolującej British Airways. Już w kwietniu firma mówiła o konieczności zmniejszenia zatrudnienia o 12 tysięcy ludzi, czyli o jedną czwartą.