Ryanair buduje w Krakowie lotnicze centrum treningowe. Największe w tej części Europy

W centrum znajdzie zatrudnienie ponad 150 instruktorów pilotów, personelu pokładowego, mechaników lotniczych i pracowników administracji. Warta 600 milionów złotych inwestycja rusza w tym roku.

Publikacja: 13.06.2023 14:36

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa m

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i prezes Ryanaira Michael O’Leary ogłaszają budowę centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie

Foto: PAP, Łukasz Gągulski

Ryanair ogłosił dziś podczas konferencji prasowej plany zbudowania w Krakowie największego centrum symulatorowo-treningowego w Europie Środkowej.

Warta 600 milionów złotych inwestycja jest kolejnym elementem współpracy Ryanaira z Krakowem, województwem małopolskim i lotniskiem Kraków-Balice, w którym irlandzki przewoźnik jest obecnie największą linią lotniczą, z 55-procentowym udziałem - czytamy w komunikacie prasowym.

Ryanair wyposaży centrum treningowe w najnowsze technologie i 10 innowacyjnych symulatorów lotu (osiem hydraulicznych i dwa stacjonarne), w tym pierwsze symulatory boeinga 737-8200 „Gamechangera”, a także stworzy ponad 150 miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów, personelu pokładowego, mechaników lotniczych i pracowników administracji. Centrum będzie mogło szkolić do 500 osób dziennie.

- Centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy - mówi prezes Ryanaira Michael O’Leary, cytowany w komunikacie. - Istotnym elementem tej inwestycji jest droga łącząca centrum z lotniskiem, która zostanie wybudowana we współpracy z miastem Kraków. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa i całego województwa małopolskiego - dodaje.

Czytaj więcej

Ryanair na zakupach - zamawia dodatkowych 150 samolotów, wyda 40 miliardów dolarów

- Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum symulatorowo-treningowe, co kolejny już raz dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów i umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji. Pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspieramy firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową. Taka współpraca przynosi obopólne korzyści i umacnia wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom - podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał dalszego inwestowania w Krakowie i Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane kadry są gwarancją rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że centrum symulatorowo-treningowego przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji - mówi prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

- Zarząd województwa przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, jak i technologii i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair. Dlatego cieszę się z inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurujemy. To ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, ale także całego regionu - dodaje marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Budowa centrum rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwsze cztery symulatory lotu zostaną uruchomione już w 2025 roku, pełną zdolność szkoleniową centrum ma osiągnąć w 2026 roku.

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie