Minister transportu i infrastruktury Adil Karaismailoğlu poinformował, że 9 lipca na lotnisku w Antalyi padł rekord pod względem liczby podróżnych - informuje turecki portal branży turystycznej Turizmgunlugu. Tego dnia port obsłużył 1034 rejsy, 121 krajowych i 913 międzynarodowych, co oznacza, że skorzystało z niego 182,1 tysiąca pasażerów. Niecałe 20 tysięcy stanowili goście z Turcji, pozostali przylecieli z zagranicy. Rekordowe wyniki padły w okresie obchodów Id al-Adha, najważniejszego święta muzułmanów.

Czytaj więcej

Do Antalyi przylatują miliony gości. Podwoiła się ich liczba

Karaismailoğlu przypomniał, że lotnisko w Antalyi już osiągnęło swoją maksymalną przepustowość, dlatego w 2021 roku rozpisało przetarg na rozbudowę. Plany obejmują rozbudowę terminali krajowych i międzynarodowych i terminalu general aviation oraz VIP i do obsługi lotów rządowych. Planowane jest również zwiększenie płyt postojowych, budowa nowego bloku technicznego, wieży, stacji radarowej, a także magazynu paliw. Budowa ma potrwać 36 miesięcy.

Wykonawca, który wygrał przetarg, zagwarantował, że w ramach czynszu zapłaci 8,5 miliona euro, wartość inwestycji wynosi 765 milionów euro.

Minister dodaje, że rozbudowa lotnisk w regionach turystycznych jest ważna także dlatego, że dzięki temu można dalej budować markę kraju na arenie międzynarodowej.