Port Lotniczy Gdańsk: Po prawie trzech latach wreszcie zaczęliśmy zarabiać

W czerwcu gdańskie lotnisko odprawiło ponad 480 tysięcy pasażerów. To wynik gorszy o zaledwie 10,6 procent od rekordu z 2019 roku.

Publikacja: 13.07.2022 12:41

Port Lotniczy Gdańsk: Po prawie trzech latach wreszcie zaczęliśmy zarabiać

Foto: Marcin Hlades

W ciągu sześciu miesięcy 2022 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył ponad 1,8 miliona pasażerów. To aż o 375,8 procent więcej niż w tym samym okresie 2021 roku i o 25 procent mniej niż w rekordowym roku 2019, zakończonym wynikiem 5,4 miliona podróżnych.

Tegoroczny czerwiec był niemal tak dobry jak ten sam miesiąc przed pandemią.

- Jeżeli w czerwcu tego roku obsłużyliśmy tylko o około 10 procent pasażerów mniej niż w rekordowym roku 2019, to znaczy, że wychodzimy na prostą. Po tych wynikach możemy się spodziewać, że pod koniec roku będziemy mieli około 4,5 miliona pasażerów - mówi prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, cytowany w komunikacie prasowym.

- Szczególnie cieszy nas rozwój Ryanaira, który ma ponad 62 procent więcej pasażerów niż w roku 2019. Rozwijają się też połączenia krajowe. Ten ruch w porównaniu z 2019 rokiem wzrósł o prawie 20 procent. Latamy do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Zielonej Góry i Rzeszowa - dodaje prezes.

Czytaj więcej

Lotnisko w Gdańsku powiększa się. „Wzrośnie komfort pasażerów”

Największym wzięciem cieszyły się loty do Londynu (160,2 tysiąca pasażerów), Oslo (134,7 tysiąca) i Sztokholmu (105,2 tysiąca).

Odbyło się 19,4 tysiąca operacji lotniczych, czyli o 119,2 procent więcej niż od stycznia do czerwca 2021 roku.

W pierwszym półroczu Port Lotniczy Gdańsk wypracował zysk netto na poziomie 13,8 miliona złotych. Dla porównania w pierwszym półroczu roku ubiegłego zanotował 11,7 miliona złotych straty. Wynik sprzedaży w ciągu sześciu miesięcy 2022 roku to 12,3 miliona złotych.

- Pierwszy raz od prawie trzech lat zaczęliśmy zarabiać. Wracamy do starych dobrych czasów rentowności przedsiębiorstwa - komentuje Tomasz Kloskowski.

Materiały prasowe

Od listopada pierwszy raz w historii lotniska będzie można latać z Gdańska dreamlinerem wyczarterowanym przez biuro podróży Rainbow do Dominikany (w piątki), Meksyku (w soboty), na Kubę (w czwartki) i do Tajlandii (w niedziele).

Z kolei Itaka będzie wozić swoich klientów z Gdańska na Zanzibar - pierwszy lot wystartuje 25 grudnia.

Siatka regularna liczy 89 połączeń na 72 lotniska, do 22 krajów (w tym do Polski), realizowanych przez 10 linii lotniczych.

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Cork, Dublin, Edynburg, Göteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Lublin, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Santorini, Sztokholm-Arlanda, Vaxjo, Walencja, Wenecja, Wiedeń, Wilno, Wrocław, Zadar

Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Burgas, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesund, Kolonia-Bonn, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Luton, Malmö, Mediolan-Bergamo, Molde, Narwik, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Reykjavík -Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea (od listopada), Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku

LOT: Kraków, Lublin, Rzeszów, Warszawa, Zielona Góra

KLM: Amsterdam

SAS: Kopenhaga, Oslo (od września)

Lufthansa: Frankfurt, Monachium

Eurowings: Düsseldorf

SWISS: Helsinki Finnair, Zurych

Norwegian: Oslo-Gardermoen, Kopenhaga, Sztokholm-Arlanda (od października), Bergen

Czytaj więcej

Gdańskie lotnisko: Nasz nowy sprzęt prześwietli bagaż jak tomograf

Liczba pasażerów w 2022 roku:

Styczeń - 185,8 tysiąca

Luty - 197,7 tysiąca

Marzec - 246,2 tysiąca

Kwiecień - 335,1 tysiąca

Maj - 404,5 tysiąca

Czerwiec - 480,6 tysiąca

W ciągu sześciu miesięcy 2022 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył ponad 1,8 miliona pasażerów. To aż o 375,8 procent więcej niż w tym samym okresie 2021 roku i o 25 procent mniej niż w rekordowym roku 2019, zakończonym wynikiem 5,4 miliona podróżnych.

Tegoroczny czerwiec był niemal tak dobry jak ten sam miesiąc przed pandemią.

Pozostało 90% artykułu
Lotniska
Katowice Airport: Zbliżamy się do rekordowych wyników sprzed pandemii
Lotniska
Kontrolerzy ruchu lotniczego podpisali nowe umowy z PAŻP. "Ciągłość zapewniona"
Linie Lotnicze
KLM będzie odwoływać loty przez całe wakacje. Brakuje personelu do ich obsługi
Promy i Statki
Stena Line wprowadza większy prom na trasę z Gdyni do Karlskrony
Promy i Statki
Greckie promy drożeją trzeci raz. Rodzina z samochodem zapłaci 644 euro
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy