"W myśl zawartego porozumienia pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego i w oparciu o nowe Regulamin Pracy i Regulamin Wynagradzania, 8 lipca br. podpisanych zostało 181 umów z kontrolerami ruchu lotniczego. Tym samym PAŻP zachowuje ciągłość zapewnienia służb ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej.
Podpisane umowy to sukces obu stron uczestniczących w rozmowach, zwieńczający proces negocjacyjny i gwarantujący pełną kontrolę polskiego nieba" - czytamy w komunikacie PAŻP.
Czytaj więcej
Niemożność rozwiązania od miesięcy konfliktu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z kontrolerami ruchu przynosi straty organizatorom turystyki, agentom, hotelarzom i organizatorom wydarzeń i konferencji - pisze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych i apeluje o zakończenie tego sporu.
"Podpisanie umów zwieńczyło sześć miesięcy wspólnej walki o bezpieczeństwo, godność, wynagrodzenia i przyjazne warunki pracy w środowisku, które z natury jest stresogenne. Dziękujemy, że z nami byliście, wspieraliście nas na każdym kroku i wierzyliście, że odniesiemy sukces. Nasz spokój i komfort pracy ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej" - napisał z kolei w swoim komunikacie Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
Konflikt między kontrolerami a kierownictwem agencji wybuchł po tym, jak poprzedni prezes PAŻP ogłosił nowe warunki wynagradzania i zasady pracy. Dążył głównie do zmniejszenia wynagrodzeń i ograniczenia obsady w wieżach kontroli ruchu. Argumentował to zmniejszeniem się ruchu lotniczego nad Polską, co związane było z kryzysem wywołanym pandemią, i co za tym idzie mniejszymi przychodami PAŻP.