Lotnisko w Katanii przerwało działalność. Etna dymi i wyrzuca lawę

W związku z aktywnością wulkanu Etna i emisją pyłu wulkanicznego do atmosfery Jednostka Kryzysowa nakazała zamknięcie sektorów przestrzeni powietrznej nad Katanią – poinformowało lotnisko w tym mieście.

Publikacja: 05.07.2024 14:36

Etna

Etna

Foto: AFP/Giuseppe Distefano

Jak tłumaczy biuro prasowe lotniska, pas startowy jest niezdatny do użytku ze względu na obfite opady pyłu wulkanicznego, w związku z czym zarówno przyloty, jak i odloty zostały zawieszone.

„Loty zostaną wznowione po usunięciu popiołu wulkanicznego z podłóg dotkniętych ruchem samolotu” – czytamy w komunikacie prasowym. Jednocześnie władze portu lotniczego w Katanii apelują do pasażerów, by nie przyjeżdżali lotnisko, dopóki nie sprawdzą statusu swojego lotu w systemie linii lotniczej.

Ograniczenia na lotnisku w Katanii

Po zakończeniu pierwszych prac rekultywacyjnych niezbędnych do funkcjonowania infrastruktury lotniczej Jednostka Kryzysowa pozwoliła na ponowne wykonywanie odlotów, ale z ograniczeniem – wystartować mogą dwa samoloty na godzinę.

„Korekta ta będzie aktualizowana w oparciu o rozwój sytuacji operacyjnej” – czytamy w komunikacie lotniska.

Czytaj więcej

Etna wybuchała, ale niegroźnie

Utrudnienia na lotnisku w Katanii trwają od 4 lipca (czwartek), kiedy to władze ograniczyły jego działania do pięciu przylotów na godzinę. Odloty były regulowane na bieżąco.

Jak poinformował Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV), chmury popiołu wystrzeliły z Etny w niebo na wysokość 4,5 kilometra. Materiały w mediach społecznościowych pokazują, że ulice środkowej Katanii pokryte są grubą warstwą czarnego popiołu, co spowalnia ruch.

Etna, wulkan o wysokości 3324 metrów, w ostatnich dziesięcioleciach wybuchała wielokrotnie. W ciągu ostatnich kilku dni jego krater zaczął wypluwać fontanny palącej lawy i uwalniać popiół, który wylądował na lotnisku w Katanii.

Zagrożenie wybuchem wulkanu w Stromboli

Włoski Departament Ochrony Ludności wydał również najwyższy, czerwony alert dla Stromboli, ostrzegając, że sytuacja może się pogorszyć.

Minister ochrony ludności Nello Musumeci zapewnił, że Stromboli jest „pod obserwacją”, dodając, że władze upewniają się, że plany ewakuacji na wypadek sytuacji awaryjnej są gotowe.

Minister ochrony ludności Nello Musumeci zapewnił, że Stromboli jest „pod obserwacją”

Według agencji wulkanologicznej góra Stromboli, która wznosi się na wysokość 920 metrów (3018 stóp) i ma podstawę sięgającą 2000 metrów (6560 stóp) poniżej poziomu morza, jest jednym z niewielu niemal stale aktywnych wulkanów na świecie.

W 2019 roku w wyniku erupcji Stromboli zginęła jedna osoba, a druga została ranna.

Lotniska
Lotnisko Chopina: Historyczny rekord - 2 miliony pasażerów w czerwcu
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Lotniska
Anna Midera szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych
Lotniska
Kolejne połączenie lotnicze z Warszawy do Austrii dla narciarzy
Lotniska
Tajlandia zamyka sklepy wolnocłowe na lotniskach
Lotniska
Nowy zarząd lotniska w Krakowie
Lotniska
Lotnisko w Katowicach obsłużyło 750 tysięcy pasażerów. "Rekordowy czerwiec"