Samodzielnie organizujesz wakacje? Licz się z większymi wydatkami

Nawet 46 procent więcej niż w zeszłym roku mogą kosztować samodzielnie organizowane wyjazdy zagraniczne - twierdzi niemiecka porównywarka cen idealo.

Publikacja: 08.07.2022 01:08

Samodzielnie organizujesz wakacje? Licz się z większymi wydatkami

Foto: AFP, John Macdougall

Firma przeanalizowała ceny poszczególnych usług turystycznych na przykładzie dwóch rodzajów ulubionych przez Niemców podróży – wycieczki lotniczej na Majorkę i wyjazdu własnym autem na kemping do Austrii. Co ważne, obie organizowane na własną rękę, a nie kupione w biurze podróży.

Czytaj więcej

Ranking bezpiecznych wakacji. Polska w ogonie Europy, przez wodę

W wypadku Majorki koszty rosną średnio o 46 procent, w porównaniu z zeszłym rokiem, co wynika z wyższych ceny przelotu (z przeciętnie 65 euro od osoby w sierpniu zeszłego roku do 92 euro obecnie) i zakwaterowania. W tej drugiej sytuacji – pod uwagę brane były noclegi w hotelach, przed rokiem płaciło się średnio 69 euro za noc, obecnie jest to już 101 euro.

Przy tygodniowym pobycie w sierpniu goście zapłacą o 46 procent więcej niż przed rokiem. Idealo podkreśla jednak, że nie chodzi o imprezę zorganizowaną, ale o pojedynczo zamawiane usługi turystyczne.

Obecnie więcej trzeba zapłacić też za inne produkty potrzebne na wyjazd. Idealo wymienia walizki (o 30 procent więcej), buty do wody (plus 36 procent), czy kosmetyki do opalania (4 procent więcej).

Droższa będzie też wycieczka własnym samochodem – tu dużą rolę odgrywa cena paliwa. O ile w zeszłym roku za trasę z Berlina do Zell am See i z powrotem przy średnim zużyciu paliwa 7,7 litra na 100 kilometrów płaciło się 161 euro (przy podróży kamperem 252 euro), to w tym roku będzie to już 230 euro w wypadku samochodu osobowego i 359 euro - kampera.

Z kolei za noclegi na kempingu w Austrii trzeba zapłacić o 7 procent więcej – za osobę będzie to średnio 17 euro w sierpniowym szczycie sezonu.

W sumie na wycieczkę podróżni wydadzą o 29 procent więcej niż przed rokiem. Jeśli ktoś będzie chciał dokupić sprzęt przydatny przy takim wyjeździe, również musi sięgnąć głębiej do kieszeni. Na przykład buty outdoorowe kosztują o 7 procent więcej, plecaki o 6 procent, a sprzęt kempingowy podrożał o 10 procent.

Popularne Trendy
Na wyspach greckich gości więcej niż przed pandemią. Największy wzrost na Santorynie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Ranking globalnych agentów turystycznych. Booking pokonał Expedię
Biura Podróży
Ranking popularności na Facebooku: Itaka z dużą przewagą nad TUI i Coralem Travel
Biura Podróży
Traveldata: Spora przecena wakacji, ale nie najpopularniejszych kierunków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Grecja: Kastoria słabo się sprzedaje. Będziemy ją reklamować jako „Bizantyjską damę”