WTTC: Rośnie udział turystyki w hiszpańskiej gospodarce

194 miliardy euro, czyli o ponad 3 procent więcej niż przed pandemią, wyniesie w tym roku wkład turystyki do PKB Hiszpanii, wyliczyła Światowa Rada Podróży i Turystyki. To odpowiadać ma 14,6 procentom gospodarki tego kraju.

Publikacja: 19.05.2023 11:30

WTTC: Rośnie udział turystyki w hiszpańskiej gospodarce

Foto: PAP/DPA, Clara Margais

W 2022 roku wpływy z turystyki do gospodarki Hiszpanii wzrosły o 44,7 procent, licząc rok do roku, i osiągnęły poziom 179 miliardów euro. Stanowiło to 13,6 procent PKB, wynika z analizy Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC).

W branży pracowało 2,8 miliona osób, czyli niemal 14 procent wszystkich zatrudnionych. To już tylko o 0,8 procent mniej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

W zeszłym roku zwiększyła się też liczba gości z zagranicy, którzy w sumie wydali w Hiszpanii ponad 73 miliardy euro, czyli o 122,6 procent więcej niż rok wcześniej. Z kolei goście krajowi przeznaczyli na swoje podróże prawie 64 miliardy euro, czyli o 9,2 procent więcej niż rok wcześniej.

Ten rok ma być dla hiszpańskiej turystyki jeszcze lepszy. WTTC szacuje, że wpływy z sektora do gospodarki wyniosą w sumie 194 miliardy euro, co będzie odpowiadać 14,6 procentom jej całości. To o 3,2 procent więcej niż w zeszłym roku.

Rada wyliczyła również, że w tym roku sektor da zatrudnienie prawie 3 milionom osób, czyli 14,4 procentom wszystkich pracujących w Hiszpanii. Ten wskaźnik jest o ponad 2,8 miliona większy niż w 2019 roku.

Czytaj więcej

Turystyka się odradza, ale do powrotu do stanu sprzed pandemii jeszcze rok

- Sektor podróży i turystyki w Hiszpanii odradza się, a podróżni z całego świata chętnie ją odwiedzają i odkrywają wszystko, co ma do zaoferowania - mówi Julia Simpson, prezes i dyrektor generalna WTTC.

Jak dodaje, w ciągu najbliższej dekady pojawi się 600 tysięcy nowych miejsc pracy, co oznacza, że jedna na sześć osób będzie zatrudniona w turystyce.

Światowa Organizacja Turystyki przewiduje, że do 2033 roku udział sektora w gospodarce Hiszpanii wzrośnie do 251 miliardów euro, co będzie odpowiadać 16,3 procentom wpływów do PKB, a turystyka da pracę ponad 3,5 milionowi osób.

WTTC podsumowuje też stan europejskiej turystyki. W zeszłym roku wpływy z niej do PKB regionu wyniosły 1,9 biliona euro, czyli już tylko o 7 procent mniej niż w 2019 roku. Organizacja przewiduje, że w tym roku będzie to już ponad 2 biliony euro, co zbliży branżę do wyniku uzyskanego w 2019 roku.

W 2022 roku pracę w turystyce miało prawie 35 milionów osób, czyli o 2,9 procent więcej niż rok wcześniej, ale nadal o 3,2 miliona mniej niż przed pandemią. W tym obszarze sytuacja ma powrócić do normy do końca 2024 roku.

Popularne Trendy
Grecja ma nową minister turystyki. Kraj czekają kolejne wybory
Popularne Trendy
Sztuczna inteligencja daje przewagę. Ale niewiele firm turystycznych z niej korzysta
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów odwiedza Grecję. Rosjan zastępują Amerykanie
Popularne Trendy
Austria: Narciarze wrócili na stoki. Najliczniej Niemcy, a najszybciej ci z Chin
Popularne Trendy
Gut-Mostowy: Nowy bon turystyczny? Rząd szykuje rozwiązanie promujące turystykę